Dekoracje bożonarodzeniowe z naturalnych materiałów

Bożonarodzeniowe dekoracje w naturalnym stylu

W dzisiejszych czasach na rynku mamy ogromny wybór naturalnych dodatków, ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych. Jednak uważam, że te wykonane ręcznie są najpiękniejsze. Robiąc owe śliczności musimy zwrócić dużą uwagę na styl panujący we wnętrzu naszego lub klienta domu. Istotne jest by element ten współgrał z resztą wystroju, bo przecież nie wstawimy do wnętrza rustykalnego-stroika glammour.

Naturalne dodatki w bożonarodzeniowych dekoracjach

Pomarańczowa fantazja

Do dekoracji bożonarodzeniowych możemy dodać mnóstwo elementów z „życia codziennego” jak orzechy, zebrane jesienią w ogrodzie szyszki, wysuszone plastry pomarańczy lub intensywnie pachnące przyprawy.

I tu przykład bardzo ładnej i aromatycznej ozdoby, do której będzie nam właśnie potrzebny owoc pomarańczy lub/i mandarynki oraz goździki w całości i nie mam tu na myśli kwiatów lecz przyprawę korzenną.

Sposób wykonania jest dziecinnie prosty. Bierzemy ładną, kształtną, krągłą pomarańczę i kilka paczuszek goździków. Nakłuwamy nimi nasz cały owoc tak głęboko, by na wierzchu zostały jedynie ich górne gwiazdki i generalnie to wszystko. Dekoracja ta jak wspomniałam wyżej, ma dwie zalety. Po pierwsze atrakcyjny wygląd, ale co ważniejsze wspaniały cytrusowo- korzenny aromat. Robiąc ich kilka w domu panować będzie przez wiele dni wyjątkowy, świąteczny zapach. Kiedy owoce wyschną będą sprawiały wrażenie nieznanych, egotycznych, innych od wszystkich, nie odkrytych do tej pory szyszek. Mogą one być rozstawione pojedynczo lub grupami, ale też mogą być jednym z elementów innej dekoracji czyli tradycyjnego zielonego stroika.

Jodła na drewnianych plastrach

Do takiej kompozycji najlepiej nadaje się jodła szlachetna Abies Nobilis ponieważ, co bardzo istotne, jest łatwo dostępna na giełdach kwiatowych, nie zrzuca igieł, ma charakterystyczny srebrno-zielony kolor, a co najważniejsze jest bardzo trwała.

Dużą rolę odgrywa też naczynie, na którym będziemy robić naszą kompozycję. W ofertach giełd i hurtowni florystycznych, jak również znanych sklepów sieciowych, dostępne są eleganckie różnokolorowe, jak i wielokształtne talerze, na których możemy zrobić nasz stroik. Kolor podstawy dobieramy do reszty wystroju świątecznego. Prym oczywiście wiedzie srebro, złoto i satyna. Jednak od pewnego czasu duże zainteresowanie jest, jak ja to mówię „powrotem do natury” i mam tu na myśli stroiki na plastrach drewna. Takie kompozycje są wyjątkowo klimatyczne, ciepłe, kojarzące się z ogniskiem domowym. Nasz tradycyjny stroik możemy zrobić z samych naturalnych dodatków czyli drewna, jodły, szyszek, suszonych pomarańczy, lasek cynamonu, czy wcześniej zrobioną aromatyczną goździkowo-cytrusową ozdobą. Dobrym dodatkiem będzie również świeca zapachowa pasująca do całości. Wszystkie elementy dostępne są na giełdach kwiatowych w rozsądnych cenach.

Orzechy w roli głównej

Czasami zdarza się , że mamy w domu stare nie wykorzystane orzechy laskowe lub włoskie. Możemy z nich zrobić przepiękne wianki na stół bądź drzwi oraz wyjątkowe choinki do postawienia na komodzie, kominku…etc. Oklejamy nimi formę styropianową (stożkową lub w postaci koła), a wolne miejsca wypełniamy sztucznym mchem, chrobotkiem, bądź po prostu kawałkami zielonej flizeliny florystycznej, która całkiem fajnie imituje żywy mech. Do wykończenia kompozycji możemy użyć naturalnych elementów, o których pisałam wcześniej. Podobne dekoracje bożonarodzeniowe możemy zrobić z szyszek. Efekt końcowy będzie wynikiem zabawy z własną wyobraźnią.

Bożonarodzeniowe dekoracje pobudzają kreatywność

 

Jak widać, mnóstwo jest pomysłów na zrobienie czegoś wyjątkowego na Święta, a napisałam tu tylko o kilku naturalnych rozwiązaniach. Ważne jest jednak zachowanie balansu w ilości dodatków. Pamiętajmy by nie było przerostu formy nad treścią i by nadmiar elementów nie zakłócał dobrego smaku.

Warto rozbudzać twórczą kreatywność, daje ona nam ogromne pokłady zadowolenia a odbiorcom naszych prac bożonarodzeniowych wyjątkowe doznania estetyczne.

Życzę udanej pracy i efektownych kompozycji

Autor: Maria Dembowska – Florystka we Wrocławiu

5/5 - (9 votes)