Zapraszamy do kontaktu we wszystkich miastach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Gipsówka − delikatny kwiat wraca do łaskPowrót do spisu inspiracji

Gipsówka (Gypsophila paniculata), inaczej łyszczec wiechowaty, obecna jest w bukieciarstwie od dawna. Jest symbolem niewinności, z tym się kojarzy. Nasze mamy i babcie znają „kaszkę” jako dodatek do bukietów i kompozycji zawierających przede wszystkim róże lub goździki. Od kilku sezonów gipsówka wraca szturmem na salony, ale tym razem solo.

Gipsówka to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje we wschodniej i środkowowschodniej Europie oraz Azji (m.in. Kaukaz, zachodnia Syberia, Chiny). Osiąga wysokość do 1 m, łodygi rozgałęziają się od dołu, kwiaty są małe, drobne, białe lub jasnoróżowe i tworzą wiechowate kwiatostany.  Roślina kwitnie od czerwca do września, w naszych warunkach klimatycznych uprawia się ją głównie pod osłonami przez cały rok. Gipsówka może znaleźć swoje zastosowanie w ogrodzie, jednakże niewątpliwie jest jedną z ważniejszych roślin florystycznych, czasem niedocenianą.

Romantyczny trend niepozornych kwiatków

gipsówkaDekoracje na ważne uroczystości (szczególnie śluby i komunie) z samej gipsówki goszczą na światowych salonach od kilku sezonów. Jednak w dalszym ciągu jest to rozwiązanie nietypowe i oryginalne – w naszym kraju ciągle nowe. Gipsówka jest rośliną wytrzymałą i bardzo plastyczną. Pozwala stworzyć kompozycje florystyczne o różnych kształtach, niedostępnych dla wielu innych gatunków. Kwiaty gipsówki dobrze się zasuszają, zwłaszcza gdy pędy po ścięciu zostały nasycone gliceryną i nadają się do barwienia.

Delikatne bukiety białych kwiatków wykorzystane na stołach dodadzą wnętrzu lekkości i delikatności. Sprawdzą się zarówno na dużym weselu jak i na romantycznej kolacji. Wianki z białej mgiełki drobnych kwiatków podwieszone na żyrandolach wprowadzą niezapomnianą atmosferę na każdej uroczystości. Ciekawym rozwiązaniem są także duże wieńce zrobione z tej rośliny i zawieszone pod sufitem lub na ścianach. Warto pamiętać, że gipsówka nie traci swoich walorów wizualnych po zasuszeniu więc idealnie nadaje się na wielogodzinne przyjęcia. Białe obłoki bukietów z gipsówki można pięknie zaaranżować na stołach zarówno latem jak i do dekoracji zimowych (suszonych lub świeżych) dodając do nich np. białe gwiazdki, koraliki, bombki, papierowe białe ptaszki.

gipsówka na stole

 

Ważne, żeby dekoracje były lekkie i subtelne. Aby wydobyć urok kwiatostanów, wystarczą szklane flakoniki (a nawet słoiki) wypełnione gałązkami gipsówki, do tego palące się świece i piękny efekt na stołach gotowy! Roślina nie wymaga dużo wilgoci, więc pojedyncze gałązki można przywiązać wstążką do kieliszków, serwetek, krzeseł. Dodatkowym plusem popularnej „kaszki” jest jej cena, która waha się w miesiącach letnich od około 8 do 15 zł za opakowanie 0,5 kg ( wg notowań Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej S.A.)

Gipsówka we włosach

gipsówka-para

 

 

Trend „gipsówkowy” nie ominął oczywiście Panien Młodych: ich bukietów, wianków, stroików do włosów czy też butonierek dla Pana Młodego. Specjaliści podkreślają, że dekoracje kwiatowe z gipsówki doskon

ale sprawdzają się na ślubach w stylu boho, retro, rustykalnym, ale także tam, gdzie podczas przyjęcia stawia się na minimalizm. Delikatne białe kwiatostany dobrze komponują się zarówno z koronką, jak i  ze zwiewnymi, prostymi w formie sukniami ślubnymi. Panna młoda „przystrojona” gipsówką wygląda subtelnie, romantycznie, świeżo i dziewczęco.

Łyszczec, jako ozdoba do włosów, ma tą przewagę nad innymi gatunkami, że dobrze przygotowany jest bardzo wytrzymały. Wygląda świeżo i ładnie nawet po wielu godzinach na włosach. Kolejną zaletą tej roślinny jest jej elastyczność – doskonale sprawdzi się do wykonania wianków na głowę, tak popularnych w ostatnim czasie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przepięknie w takim wianku wyglądają dzieci- nakładając na włosy jako wianek komunijny lub jako ozdoba małej druhny na uroczystości zaślubin.

gispówka we włosach gipsówka - wianki

 

 

 

 

Specjaliści podkreślają, że planując bukiet ślubny wykonany z samej gipsówki warto, by gałązek było dużo. Drobne białe kwiatki mają podkreślać urodę Panny Młodej, ale nie mogą „zginąć” w całej stylizacji.  Łyszczec jest rośliną trwałą i na tyle giętką, że z wieloma kompozycjami poradzi sobie nawet niezbyt wprawiona osoba. Jest to dobra wiadomość dla tych Panien Młodych, które chciałyby dekoracje na swój ślub wykonać własnoręcznie. Filmów, zdjęć czy instruktaży pokazujących jak wykorzystać gipsówkę jest w sieci bardzo wiele. Mogą być doskonałą inspiracją dla wielu ciekawych rozwiązań. „Kaszka” jest wdzięczną rośliną do prac florystycznych, tak naprawdę w kompozycjach z jej udziałem ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. A więc – do dzieła!


gipsówka-bukiety

Autorka: Joanna Cała

Oceń