Aranżacje roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe mogą być wyjątkowym elementem dekoracji zarówno wnętrz domów i mieszkań, jak i ogrodów. W budynku można ustawić je praktycznie wszędzie, w ogrodach mogą służyć za ozdobę tarasu, schodów wejściowych oraz samego wejścia do domu.

Dekoracja storczyka w doniczce

Samodzielnie zorganizuj przestrzeń dookoła

Kwiaty i rośliny zielone w doniczkach są idealne dla osób twórczych i lubiących samodzielnie aranżować swoją przestrzeń. Mnogość ozdobnych pojemników na doniczki oraz umiejętne dobranie pasujących do nich roślin skutkują powstaniem niepowtarzalnej, żywej ozdoby domu. Kształt, forma i barwa osłonki powinna być dopasowana do klimatu wystroju domu bądź ogrodu oraz do pozostałych elementów ich wyposażenia. W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się rośliny umieszczone w metalowych pojemnikach, w których można schować donicę. Nadają one futurystyczny wygląd mieszkaniu, a kwiaty umieszczone w takim pojemniku łagodzą jego surowość. Donice wykonane z rattanu czy bambusa podkreślają charakter rustykalny.

Aranżacje roślin doniczkowych – wybór odpowiednich kwiatów

Różnorodne kształty i barwy roślin sprawiają, że każdy może znaleźć gatunek, który będzie pasował do charakteru wnętrza. Istotna jest też ilość wybieranych przez nas roślin. Czasem jedna okazała roślina potrafi lepiej wkomponować się we wnętrze niż kilka mniej wyróżniających się. Nie znaczy to, że kilka dopasowanych do siebie kwiatów ustawionych w jedną kompozycję nie będzie zwracać na siebie uwagi. Budując kompozycję złożoną z kilku kwiatów, trzeba zadbać o to, by rośliny znajdowały się w doniczkach takich samych lub podobnych.

Dekoracja kwiatów doniczkowych

Doniczki i inne ozdoby

Sposobów na ozdobienie doniczek jest wiele. Donicę można ozdobić wstążką pasującą stylem i kolorem do kompozycji, a w ziemię wetknąć ozdobne suche gałązki. Kwiaty niepotrzebujące wysokich naczyń można umieszczać na ozdobnych talerzach, a wokół nich uformować ozdobne „rusztowania” z elementów drewnianych lub plastikowych, które bez problemu można dostać w sklepach z artykułami ogrodniczymi. W przypadku roślin pnących się, warto postawić na ozdobną podpórkę ociekawym kształcie. Małe kwiaty o wyrazistych kolorach świetnie prezentują się w różnokształtnych szklanych naczyniach, które można samodzielnie ozdobić specjalnymi farbami. Dla osób lubiących niebanalne dodatki, sklepy internetowe z wyposażeniem domów posiadają szeroką ofertę osłonek na doniczki w różnych kształtach, na różne gusta lub pory roku.

Rośliny doniczkowe coraz częściej traktowane są jako element wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrane kwiaty pomagają stworzyć w domu wyjątkowy klimat oraz mogą być uzupełnieniem dla pozostałych ozdób. Ważnym jest to, aby zarówno kwiat jak i doniczka lub osłonka, w jakiej się znajduje były dopasowane do stylu i wystroju mieszkania.

Poniżej prezentujemy aranżacje roślin doniczkowych wykonane na naszych kursach florystyki.