Domowa hodowla warzyw i owoców

Domowa hodowla warzyw i owoców

od niepozornej pestki do zielonego gaju…

Kto z nas przechadzając się wśród zielonych arcydzieł wystawionych na półkach sklepu ogrodniczego, nie zerka z zazdrością na piękne drzewa i krzewy, których rodowód niejednokrotnie zakrawa o południowe bądź jeszcze bardziej egzotyczne kraje? Cudowne cytrusy, oliwki, kawy, strelicje czy bananowce to marzenie nie jednego miłośnika roślin. Jednak problem pojawia się, kiedy popatrzymy na cenę, która nie raz może wywołać palpitację serca. Co wtedy zrobić? Zrezygnować z własnego domowego gaju, czy może zakasać rękawy, uzbroić się w cierpliwość i przy okazji wpisać się w modny ostatnimi czasy trend „zero waste”?

Domowa hodowla warzyw i owoców - drzewko pomaranczy

Zdecydowanie polecamy tę drugą opcję, jeśli gotowi jesteśmy na odrobinę pracy. Efekt to własnoręcznie wyhodowane roślinki, które z czasem swoim wyglądem nie będą odbiegać od diabolicznie drogich, zielonych arcydzieł wystawionych na sklepowych półkach. Dojdzie do tego duma, która będzie nam towarzyszyć zawsze, kiedy będziemy wspominać, że właśnie ta cudowna papryka, pomarańcza czy marakuja zostały przez nas samodzielnie wyhodowane z pestki.

Jak zacząć? Bardzo prosto – od zebrania pestek, które pozostały nam po zjedzeniu warzyw i owoców. Teraz czas na odrobinę własnej inwencji twórczej i działanie Matki Natury.

Domowa hodowla awokado

Naszą przygodę z domową hodowlą zacznij od awokado. Ten niezwykle bogaty w kwas oleinowy owoc, który nie tylko obniża poziom cholesterolu, a także dzięki zawartości potasu reguluje ciśnienie krwi.

sadzonki-awokado sadzonki - pestka awokado

 

 

 

 

 

Co w takim razie należy zrobić, aby mieć własne drzewko awokado?

♦ Zacznij od dokładnego oczyszczenia pestki pod wodą.
♦ Po jej wytarciu ręcznikiem papierowym, przyjrzyj się jej i ustal, gdzie jest góra (najczęściej ta bardziej szpiczasta część), a gdzie dół.
♦ Przygotuj wykałaczki i wbij je promieniście w pestkę.
♦ Następnie zawieś pestkę na pojemniku z wodą, ale w taki sposób, aby była ona znużona w niej do połowy. Całość połóż na parapecie, w słonecznym miejscu.
♦ Raz w tygodniu wymień wodę w naczyniu i czekaj na pojawienie się pierwszych korzeni oraz pędu.
♦ Gdy łodyżka osiągnie około 15 cm, przesadź ją do doniczki. Pamiętaj tylko, aby zrobić w niej drenaż.

Pielęgnacja

Awokado lubi słońce i wilgoć, dlatego staraj się go w miarę regularnie podlewać, ale uważaj, aby nie przelać rośliny.

Domowa hodowla mango

Soczyste, słodkie, idealne do koktajli i ukochanego przez miłośników kuchni indyjskiej mango lassi. Kiedy przygotujesz z niego już coś smacznego, nie wyrzucaj pestki. Może ona stać się zaczątkiem, zupełnie nowej, egzotyczno – roślinnej przygody. Jak ją rozpocząć?

sadzonki - dzrewo mango

 

 

 

 

 

Oczyść pestkę z pozostałych resztek owocu pod bieżącą wodą.
♦ Ostrym nożykiem postaraj się naciąć łupinę. Bądź uważny i nie narusz nasionka znajdującego się w środku.
♦ Wyjmij nasionko, owiń w kawałek ręcznika papierowego i zwilż wodą.
♦ Tak przygotowaną paczuszkę umieść w woreczku strunowym i postaw w ciepłym, ale ciemnym miejscu.
♦ Po kilku dniach, zobacz, czy zawiniątko wypuściło korzenie. Jeśli nie, umieść je z powrotem w woreczku i odstaw na miejsce.
♦ Kiedy nadejdzie ten wyczekiwany dzień i ujrzysz korzenie, posadź pestkę w uniwersalnej ziemi, przykrywając ją warstwą ziemi. Podlej i ustaw w słonecznym miejscu. Pamiętaj, że korzenie muszą być skierowane do dołu.

Pielęgnacja

Mango uwielbia słońce, dlatego postaraj się znaleźć dla niego miejsce z dużą ilością światła. Uważaj za to na przeciągi. Podlewaj swoją roślinę obficie, ale dopiero kiedy zobaczysz, że ziemia jest już sucha.

Domowa hodowla owoców – pomarańczy, cytryny i mandarynki

Domowa hodowla warzyw i owoców - drzewko pomarańczyTeraz czas na odrobinę śródziemnomorskich klimatów, czyli cytrusy. To jedne z tych roślin, dzięki którym możesz choć na chwilę przenieść się na ciepłe i słoneczne wybrzeże Costa del Sol. Ich cudownie, słodko pachnące kwiaty oraz pomarańczowe bądź żółte owoce sprawią, że nawet w najbardziej szare dni w Twoim domu pojawi się słońce. Istotne jest to, że możesz je wyhodować samodzielnie. Wystarczy, że po zjedzeniu pomarańczy, cytryny czy mandarynki, pestki, które zostały, zamiast do kosza na śmieci trafią na noc do wody.

♦ Następnie w niewielkiej doniczce wsyp warstwę keramzytu, ziemię do cytrusów, a każdą z przygotowanych wcześniej pestek wciśnij na głębokość około 1,5 cm.
♦ Naczynie postaw w ciemnym i ciepłym miejscu. Od czasu do czasu zraszaj ziemię.
♦ Gdy z ziemi zacznie kiełkować roślina, należy ją przestawić w słoneczne miejsce i pamiętać o jej pielęgnacji.

Pielęgnacja

sadzonka cytryny

Cytrusy kochają słońce, dlatego ustaw doniczkę w takim miejscu, aby drzewko miały stały dostęp do światła. W ciepłe, letnie dni, jeśli tylko masz taką możliwość wystaw je na taras bądź balkon. Niech też zaczerpną świeżego powietrza i poczują wiatr między gałązkami. Nie zapomnij również o obfitym podlewaniu oraz zraszaniu ziemi.

 

Domowa hodowla warzyw – pomidora i papryki

W domowym gaju oprócz różnego rodzaju roślin owocowych mogą zagościć także te typowo warzywne np. pomidory i papryki. Jak pozyskać nasiona z papryki, raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, a co z pomidorem? Tutaj na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się trochę bardziej skomplikowana, ale spokojnie i z tym także sobie poradzimy.

♦ Zacznij od przekrojenia warzywa i wyjęcia gniazda nasiennego. To ten miąższ z pomarańczowo- żółtymi punkcikami.
♦ Następnie przełóż je na sito i pod bieżącą wodą postaraj się je w jak największym stopniu oczyścić.
♦ Gotowe nasionka przełóż na ręcznik papierowy i osusz.
♦ Gdy mamy już pozyskane nasiona, czy to pomidora czy papryki, czas na wysiew.
♦ Najlepszym do tego momentem jest luty. Do niewielkich pojemników, np. plastikowych kubeczkach po nabiale, kartonikach czy opakowaniach po jajkach, nasyp ziemi do kwiatów. Spryskaj ją wodą i zrób niewielkie zagłębienie. Do każdego dołka wsyp kilka nasionek i przykryj je cienką warstwą ziemi.
♦ Warzywa, podobnie jak cytrusy ubóstwiają słońce, dlatego wybierz im jak najlepiej nasłonecznione miejsce. Po kilku dniach powinna zacząć kiełkować roślinka.
♦ Gdy będzie już posiadała kilka listków przesadź ją do większej doniczki.
♦ Zarówno w przypadku pomidorów jak i papryki bardzo ważne jest podlewanie i odpowiednie nawożenie, co kilka tygodni. Teraz czas na działanie Matki Natury.
♦ Pamiętaj tylko, że gdy roślina podrośnie i zaczną pojawiać się pierwsze owoce przygotuj jej podpory. Wystarczy, że do tego celu użyjesz tyczki wbitej w ziemię i do niej sznurkiem przywiążesz roślinę.

sadzonki - papryka sadzonki - papryki

 

 

 

 

 

 

 

 

sadzonki - pomidorki sadzonki pomidora

Wyhodowanie rośliny z pestki to nie łatwa sztuka, ale warta zachodu. Dlatego próbuj. Nawet gdy za pierwszym razem nie wyjdzie, nie poddawaj się. Duma i satysfakcja jaka wystąpi w momencie pojawienia się pierwszych pędów, będzie niezmierna – gwarantujemy!

 

Autorka : Milena Kowalska