Pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe

Dekoracje bożonarodzeniowe to liczne ozdoby, które możemy postawić w naszym domu, aby lepiej poczuć magię Bożego Narodzenia. Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy – nie tylko dzięki rodzinnej atmosferze, obfitym posiłkom, ale w dużej mierze dzięki charakterystycznej, bogatej oprawie. Ważne są pomysły na Boże Narodzenie i przygotowanie świątecznych ozdób, potraw czy innych dodatków.

Świąteczna estetyka pełna jest magicznego przepychu i gdzie nie spojrzymy, widać wspaniałe dzieła mistrzów florystyki. Wiele z ozdób możemy przygotować sami i wcale nie musimy ograniczać się jedynie do kolorowych lampek i choinki. Pozwólmy naszym gościom poczuć święta już od progu. Możemy przyozdobić okna świątecznymi girlandami owiniętymi w gałązki, na drzwiach możemy powiesić zapraszający do środka wianek w odcieniach zieleni, bieli i czerwieni lub brązu i złota, zdobiony np. szklanymi sercami lub piernikami – będą to wyjątkowe dekoracje bożonarodzeniowe.

dekoracje bożonarodzeniowe - florystyka świąteczna

Każde wnętrze można przyozdobić lampkami, ale również w wiele roślin idealnie pasujących do tych szczególnych dni np.: ciemiernik, araukarię, hippeastrum, czy popularną poinsecję, zwaną Gwiazdą Betlejemską. Poinsecja kwitnie na zimę, jej czerwone płatki układają się w kształt gwiazdy i pięknie prezentują się w stroikach.

Dekoracje bożonarodzeniowe – stroiki

Niezwykle popularną formą ozdoby świątecznej jest stroik. Niewielu pamięta, że dawniej w Polsce wieszano na drzwiach jedynie gałązki jemioły symbolizujące skruchę, zgodę, wybaczenie i pojednanie. Jemioła miała za zadanie chronić domowników przez kolejny rok, dlatego gałązki te suszono i przechowywano do następnej Wigilii.

dekoracje bożonarodzeniowe - stroik z niebieską kokardąDziś moc symbolu ustąpiła zachodniej estetyce i mocy świątecznego klimatu. Stroiki wieszamy na drzwiach, przy kominku oraz kładziemy na stole. Piękny stroik każdy może wyczarować sam z pomocą zwykłego świecznika, szyszek i dodatków takich, jak suche gałęzie, bombki, dekoracyjny drut, organza, orzechy, wstążki, koraliki i wiele innych, zależnych jedynie od wyobraźni.

Każde drzewko można przyozdobić suszem owocowym (np. pomarańcze), cynamonem lub piernikami, a elegancji na pewno doda duża, czerwono-złota kokarda. Oddzielną kategorią florystyki świątecznej są stroiki ze świecami, gdzie bogactwo dodatków podkreśla bożonarodzeniowy płomyk.

Dekoracje bożonarodzeniowe – wieńce

Świece pełnią zasadniczą rolę w wieńcu adwentowym, gdzie w postaci czterech ogni oznaczają cztery kolejne niedziele Adwentu. Wieniec taki symbolizuje cykliczne odradzanie się życia – czerwień wskazuje na światło i ciepło, owoce na odnowę, słodycze zaś są darem dla dobrych mocy.

Florystyka świąteczna – bożonarodzeniowa – bogata jest w pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe – stroiki, nietypowe choinki, ale również na oryginalne pakowanie prezentów, wina i ozdabiania butelek. Przykłady na wiele z nich znajdziecie w galerii stroików przygotowanych podczas naszych kursów. Mamy pewność, że nie jedna z prac Was zainspiruje.

PS. Masz pomysł na ciekawe dekoracje bożonarodzeniowe? Prześlij do nas zdjęcia swoich kompozycji – zamieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz