Florystyka wielkanocna

Florystyka wielkanocna, ze względu na to, że wypada w okresie wiosennym daje nam duże możliwości do ozdoby domów i mieszkań. To wtedy bowiem budzi się do życia przyroda. Zakwitają pierwsze kwiaty, drzewa i krzewy zielenią się pierwszymi listkami. Dlatego też warto ten naturalny rozkwit kwiatów i roślin wprowadzić do dekoracji świątecznych w naszych domach.

Bogactwo oferowanych komercyjnie dodatków świątecznych sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie, lecz z pewnością do najpiękniej prezentujących się ozdób należą te wykonane własnoręcznie. Świąteczną atmosferę możemy wprowadzić do domu przez ozdobienie go stroikami i kwiatami, na drzwiach możemy zawiesić, wprowadzający już od progu w świąteczny nastrój, wieniec wydmuszkowy w wybranych przez nas odcieniach zieleni, różu i żółci, zdobiony np. puchatymi figurkami kurczaczków lub zajączków.

Florystyka wielkanocna – bukiety kwiatowe

Wnętrze domu warto przyozdobić świeżymi roślinami. Jeżeli chcemy piękny bukiet z kwiatów ciętych na wielkanocnym stole, warto wybrać żonkile. Możemy kupić żółte z pełnym kwiatem lub białe z żółtą bądź pomarańczową trąbką. Kolor kwiatów żonkili harmonizuje z innymi Wielkanocnymi ozdobami, jak np. żółtymi kurczaczkami.

Jako kwiaty cięte na wielkanocny stół doskonale nadają się też tulipany. Są one o tej porze roku dostępne w różnych kolorach i wielkościach, dlatego można z nich stworzyć wielokolorowe bukiety. Warto także zwrócić uwagę na kwiaty wyrastające z cebulek. Należy wyróżnić tutaj przede wszystkim narcyzy, hiacynty i krokusy. Można z nich stworzyć równie imponujące kompozycje, co bukiety kwiatów ciętych. Kwiaty te kwitną w okresie Wielkanocy i symbolizują nowe, odradzające się życie, przez co idealnie wpasowują się w klimat świąt.

Florystyka wielkanocna – stroiki

Florystyka wielkanocna - stroikPodobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, podczas Wielkanocy popularną formą ozdoby są stroiki. Można je umieścić na meblach, parapetach oraz na wielkanocnym stole. Stroiki można kupić w sklepach lub wykonać samodzielnie.

Do wykonania samodzielnego stroika warto wykorzystać jajka przepiórcze, wydmuszki, świeże gałązki (np. bazie) oraz drobne, kolorowe kwiaty, warto też dodać do niego akcent wielkanocny w postaci figurek kurczaczka lub króliczka. Ze względu na wiosenny charakter Wielkanocy warto wysiać owies lub rzeżuchę w ozdobnych doniczkach lub w skorupkach jajek.

Wielkanoc to bardzo kolorowe święta, a barwy – czerwień, żółć, zieleń, fiolet, czerń, biel, pomarańcz, błękit, które pojawiają się na świątecznie przystrojonych stołach, pisankach i stroikach, poza ożywieniem naszych domów, mają podkreślać głębię i wyjątkowość tych świąt.

Prace wykonane przez uczestników kursów florystyki:

Prace nadesłane przez absolwentkę kursu florystyki w Gdańsku – panią Hannę Roczniewską.

PS. Masz pomysł na dekorację wielkanocną? Przyślij nam zdjęcie swojej kompozycji, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.