Foamiran, mała rzecz o ogromnych możliwościach

Czy przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych i niekonwencjonalnych prezentów, zwróciliście uwagę na piękne szkatuły, kartki, ramki na zdjęcia, do których dołączone są różnego rodzaju kwiaty? Chryzantemy, róże, eustomy – wszystkie piękne i niejednokrotnie niezwykle dokładnie odzwierciedlające naturę. A co najważniejsze dalekie od standardowych sztucznych ozdób, rodem z lat 90. Z czego są zrobione i jak samemu wykonać te małe dzieła sztuki?

Sekret tkwi w foamiranie. To delikatne, bardzo cienkie (zazwyczaj ma około 0.8 mm) tworzywo, które w dotyku przypomina aksamit. Dzięki swojej niezwykłej plastyczności (rozciąga się od 10% do 30%), pozwala w prosty sposób odzwierciedlić naturalny efekt płatków kwiatów. Uzyskuje się go poprzez wycięcie z niego np. za pomocą nożyczek, wykrojników, dziurkaczy, plotera bądź nożyka kształtu, a następnie jego podgrzewanie nagrzewnicą, żelazkiem bądź za pomocą własnych dłoni. Istotne jest fakt, że proces ten pozwala zachować na stałe stworzony w ten sposób kształt.

foamiran foamiran róźowe kwiaty

Kolejną zaletą pianki foamiranowej jest paleta barw, w jakiej można ją kupić. Są to zarówno delikatne pastele jak i żywe, moce kolory. Dodatkowo tworzywo to można samodzielnie barwić i cieniować. Dokonuje się tego za pomocą suchych i mokrych pasteli, tuszy pigmentowych, kredek świecowych, jak również farb akwarelowych.

Także sam foamiran występuje w kilku rodzajach. W sklepach plastycznych, florystycznych czy z akcesoriami do scrapbooking możemy się spotkać z irańskim, jedwabnym lub zimnym. Czym one się różnią i do czego najczęściej się je wykorzystuje?

foamiran - biały wianek

Foamiran jedwabny

Jeśli marzy wam się stworzenie kwiatów bardzo delikatnych wręcz bajecznych, wybierzcie foamiran jedwabny. Jest on znacznie cieńszy od irańskiego oraz zimnego, a tym samym z biegiem czasu powstałe z jego pomocą dzieła mogą delikatnie zmieniać kształt. W jego przypadku kształtowanie odbywa się przede wszystkim za pomocą rąk.

Foamiran zimny

foamiran w wazonieGdy chcecie stworzyć bardziej naturalne i trwałe kompozycje kwiatowe, zdecydujecie się na foamiran zimny. Ma podobne właściwości jak jedwabny, z tą jednak różnicą, że jest od niego nieco grubszy (występuje w arkuszach od 0,8 mm do 1,2 mm). Można go formować zarówno na zimno jak i na ciepło, z tym że po podgrzaniu staje się lekko lepiący, umożliwiając tym samym odbicie na nim wzoru za pomoc specjalnych mold (form). Dodatkowo umieszczając go pomiędzy dwiema kartkami papieru i prasując żelazkiem, stanie się cieńszy, tworząc jeszcze bardziej naturalistyczne kompozycje.

Foamiran klasyczny

foamiran klasyczny

Na końcu zestawienia znajduje się foamiran klasyczny, zwany też irańskim, ze względu na miejsce jego produkcji. Jest to tworzywo sztuczne, które dzięki swojej grubości od 0,8 mm do 1 mm pod wpływem ciepła kurczy się i wywija. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów pianek, ten jako jedyny nie klei się do żelazka, a wręcz przeciwnie – sam od niego odskakuje, tworząc wypukłości. Oczywiście podobnie jak przy foamiranie zimnym i jedwabnym można go „turlać” oraz odbijać na nim moldy.

Foamiran – od czego zacząć?

Tworzenie kwiatów w foamiranie zawsze wygląda bardzo podobnie, bez względu na to czy wybierzemy jedwabny, zimny czy klasyczny. W pierwszej kolejności zaczyna się od wycięcia kształtów płatków, następnie nadania im barwy i cieni za pomocą pasteli, tuszy bądź farb i na końcu „turlania”, zwijania i formowania ręcznego bądź przy pomocy żelazka lub nagrzewnicy. W między czasie możecie również odbijać na nim formy, aby np. uzyskać żyłki takie jak występują na liściach. Później łączycie klejem wszystkie płatki, pamiętając o pręcikach, listkach i łodygach.

Na rynku dostępnych jest cała masa różnego rodzaju akcesoriów pozwalających na tworzenie kwiatowych kompozycji. Tylko od waszej cierpliwości i fantazji będzie zależało czy stworzone dzieła będą miały charakter bardziej bajkowy, realistyczny czy zupełnie nowatorski i dotąd niespotykany. Powodzenia!

autor: Milena Kowalska

Źródła zdjęć:

  • https://www.pinterest.co.uk/pin/483855553692195092/
  • https://www.pinterest.co.uk/pin/681662093576672782/
  • https://www.pinterest.co.uk/pin/58195020169500019/
  • https://www.inspirello.pl/nasze-prace/41145-pianka-jedwabna.html
  • https://www.sklep.inspirello.pl/produkt/15567/foamiran-foamiran-gabki-foamiran-zimny-pianka-50x50cm-roz-intensywny.html
  • https://imged.pl/kreatywna-pianka-foamiran-iranski-0-8-mm-60-70-17918637.html