Gwiazda Betlejemska − stroiki na Boże Narodzenie

Gwiazda Betlejemska, czyli poinsecja, to wielomlecz piękny, zawdzięcza swą sławę i nazwę przebarwiającym się przykwiatkom oraz liściom szczytowym, które widziane od góry przypominają gwiazdę. Przywieziona z Meksyku do USA w pierwszej połowie XIX wieku szybko rozpowszechniła się na całym świecie jako ozdobna roślina doniczkowa.

Gwiazda Betlejemska – skąd się wzięła?

Gwiazda Betlejemska, poinsencja - stroik na bożonarodzeniowy stółJej świąteczny rodowód zaistniał dzięki meksykańskiej legendzie o dziewczynce imieniem Pepita, która zasmucona brakiem prezentu dla Jezusa, położyła w kaplicy skromny bukiet zerwanych przy drodze kwiatów. Według legendy kwiaty rozjarzyły się czerwienią i od tej pory poinsecja służy jako kwiat ozdobny ołtarzy w Boże Narodzenie – kwiat zwany Gwiazdą Betlejemską.

Dziś, nie tylko w Gwatemali, wielu nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez Gwiazdy Betlejemskiej, będącej dla florystów inspiracją przy stroikach i wszelkiego rodzaju dekoracjach. W większości dekoracji bożonarodzeniowych z poinsecją dominują czerwienie, brązy, biel i zieleń.

Gwiazda Betlejemska ozdobą twojego domu

Gwiazda Betlejemska z prezentamiW prosty sposób można stworzyć ozdobę z Gwiazdy Betlejemskiej, sytuując kwiat w białej doniczce z dołączoną wiązką cynamonu lub materiałowym serduszkiem. Dodatkowego klimatu dadzą ustawione w pobliżu czerwone świece. Kwiat dobrze będzie współgrał ze złotymi lub srebrnymi bombkami, dzikimi pędami i owocami (np. rajskie jabłka). Warto czasem zaopatrzyć się w dekoracyjne wstążki, domki lub ptaszki. Oczywiście Gwiazda Betlejemska zawsze mile widziana jest w towarzystwie świątecznego piernika. Poinsecja pięknie wygląda również jako element wieńca bożonarodzeniowego.

Gwiazda Betlejemska jest łatwa w utrzymaniu przez kilka miesięcy, jednak należy pamiętać, że jest ciepłolubna – na tyle, aby wynosząc ją z kwiaciarni w mroźny dzień, pamiętać o szczelnym zabezpieczeniu kwiatka papierem. W domu należy przechowywać ją w jasnym i ciepłym miejscu (jednak nie w słońcu i nie przy grzejniku) w temperaturze 18 – 21°C. Podlewać umiarkowanie, raz na dwa dni. Z końcem zimy poinsecja traci liście i przechodzi w stan spoczynku.

Pomysły na stroiki z wykorzystaniem Gwiazdy Betlejemskiej

Dekoracje z palet na Boże Narodzenie - Gwiazda BtelejemskaKwiaty Gwiazdy Betlejemskiej doskonale nadają się do udekorowania stroików na świąteczny stół lub stworzenia innych ciekawych dekoracji domu. Umieszczając w gąbce florystycznej Gwiazdę, świeczki oraz kilka bombek w prosty sposób wprowadzimy świąteczny nastrój do mieszkania.

W filmie “Dekoracje z palet na Boże Narodzenie” prezentujemy ciekawą formę wykorzystania tego kwiata.

Masz pomysł na dekorację z Gwiazdą Betlejemską? Przyślij nam zdjęcie swojej kompozycji, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.

Zapisz

Zapisz