Jak ułożyć kwiaty bez gąbki florystycznej?

Jak ułożyć kwiaty i zrobić kompozycję florystyczną nie jest bardzo oczywistą sprawą. Dla wielu osób niemających na co dzień do czynienia z kwiatami może się to wydawać skomplikowane. Patrzymy na zdjęcia pięknych aranżacji publikowanych w magazynach wnętrzarskich z lekką zazdrością. Na fotografiach wszystko tak pięknie wygląda, odpowiedni wazon, bogaty bukiet, idealne światło wydobywające zalety eleganckiego mieszkania. Wszystko ze sobą współgra, a kwiaty stanowią dopełnienie całości i wprowadzają powiew luksusu.

jak-ułożyć-kwiaty-bez-gąbki (7)Często kupuję kwiaty w kwiaciarni do późniejszego samodzielnego skomponowania w domu. Świeże kwiaty w wazonie zawsze zrobią dobre wrażenie na kimś, kto nas odwiedzi, ale należałoby zadbać również o ich odpowiednią prezentację. Najlepiej byłoby mieć w domu szeroką gamę wazonów i naczyń do układania kwiatów. Wtedy bez problemu dobierzemy kształt i pojemność naczynia do wybranego bukietu. Co jednak w sytuacji gdy mamy ograniczony wybór lub tylko jeden wazon, a nie chcemy wciąż kupować jednego gatunku kwiatów? Z pomocą może nam przyjść gąbka florystyczna, często wykorzystywana przez specjalistów.

Jak ułożyć kwiaty z gąbką florystyczną?

wiosenny-tort-z-kwiatów (3)Gąbka do kwiatów żywych właściwie zrewolucjonizowała rynek kwiaciarski w połowie XX wieku. Pozwoliła na dowolne komponowanie kwiatów bez obawy o ich trwałość. Warto mieć ją zawsze w swoim domu, bo daje bardzo wiele możliwości. Jednak gąbka ma też swoje słabe strony. Jest to materiał techniczny, który koniecznie trzeba zamaskować, co może być problematyczne w przeźroczystych naczyniach. Nie zawsze też mamy łatwy dostęp do akcesoriów florystycznych, a koszt gąbki to dodatkowe kilka złotych wydane na kompozycję.

Jeśli nie masz w domu podkładu do układania kwiatów lub chcesz układać kwiaty w przeźroczystym naczyniu, pokażę ci dziś inne rozwiązanie. Ten sposób możesz wykorzystywać do wszystkich aranżacji z kwiatów i sprawdzi się zarówno przy niskich i wysokich kompozycjach.

Jak ułożyć kwiaty w szklanej misie?

jak-ułożyć-kwiaty-bez-gąbki (1)Wybierz naczynie do ułożenia kwiatów, może to być wazon, słoik, wysoka szklanka do piwa, waza do zupy, osłonka na doniczkę. Niech twoja kreatywność nie zna granic, za wazon może posłużyć dosłownie wszystko. Ja w przykładowej kompozycji, jako naczynia, użyję okrągłej szklanej miski do sałatek. Zapełnienie niskiego pojemnika materiałem roślinnym jest dosyć trudne. Kwiaty często przewracają się lub wypadają z tego typu naczyń, chyba, że jest ich bardzo dużo i są włożone „na styk”.

jak-ułożyć-kwiaty-bez-gąbki (2)Na początku zajmiemy się problemem przeźroczystości naczynia. Gdy układamy klasyczny bukiet skrętoległy, nie ma to większego znaczenia, bo łodygi wyglądają wtedy schludnie i porządnie. Natomiast kilka gałązek włożonych niby przypadkowo nie będzie się ładnie prezentować. Wykorzystamy więc trawę niedźwiedzią do zamaskowania łodyżek. Zwijamy ją i układamy w taki sposób, aby rozciągała się po ściankach miseczki.

jak-ułożyć-kwiaty-bez-gąbki (4)Na dnie miski mocujemy zieleń plasteliną florystyczną, a u jej brzegów przyklejamy w kilku miejscach taśmę „kotwicę”, która ostatecznie przytrzyma trawę na właściwym miejscu. Następnie tworzymy z taśmy klejącej szachownicę. Może to być zwykła taśma biurowa, możecie też wykorzystać którąś z taśm florystycznych. Taśmę rozciągamy pomiędzy brzegami wazonu w kilku miejscach, tak by tworzyła rodzaj szachownicy z wolnymi otworami, w które włożymy kwiaty. Do miseczki wlewamy wodę.

jak-ułożyć-kwiaty-bez-gąbki (5)Do skomponowania zachwycającego i prostego bukietu użyjemy gałązek pachnącego Eukaliptusa oraz różowego drobnego Goździka. W odróżnieniu od tworzenia dekoracji w gąbce florystycznej, w tym przypadku nie musimy się przejmować wkładaniem gałązki w odpowiednie miejsce. Kwiaty łatwo można wyjmować i przekładać z innej strony, dzięki temu kompozycja nabiera lekkości i jest bardzo dynamiczna. Nie ma jednak podstawy do obaw, że któraś z gałązek wypadnie. Dobrze naciągnięta taśma klejąca utrzyma kwiaty na swoim miejscu.

Na końcu łączymy ze sobą kilka pędów Eukaliptusa za pomocą taśmy florystycznej lub drucika i okalamy nimi brzeg naczynia, by zakryć widoczną w kilku miejscach taśmę klejącą.

Sposób na to, jak ułożyć kwiaty bez użycia gąbki warto zapamiętać i wykorzystywać w nagłych wypadkach, gdy mamy do dyspozycji tylko kwiaty i proste naczynie.

PS. Masz pomysł na to, jak ułożyć kwiaty w ciekawy sposób? Chcesz podzielić się nim z innymi? Napisz do nas, a umieścimy twoje prace na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.