Kompozycje kwiatowe w naczyniu

Każda kompozycja kwiatowa znajdująca się w naczyniu jest niepowtarzalna ze względu na możliwość wykorzystania wielu gatunków roślin, a także naczyń wykonanych z różnych materiałów i w nietypowych kształtach. Wybierać możemy spomiędzy donic i doniczek, wazonów, kielichów czy płaskich talerzy. Wśród gatunków kwiatów przebierać możemy pośród wielu barw i kształtów – wybór idealnej rośliny zależy od gustu i naszego pomysłu.

Szklany ogródek – dekoracyjne kompozycje kwiatowe w naczyniu

Kompozycje kwiatowe w naczyniuBudując kompozycję w naczyniu możemy stworzyć tzw. szklany ogródek. Tworzy się go poprzez umieszczenie sadzonki rośliny doniczkowej w szklanym naczyniu otwartym lub zamykanym korkiem, wyłożonym wcześniej podłożem dla roślin oraz ozdobnym żwirkiem. Wybierając kwiaty do tej kompozycji należy dobierać gatunki o podobnych wymaganiach oraz o powolnym tempie wzrostu. Naczynie powinno być wykonane z przezroczystego szkła o jasnej barwie – w tym przypadku świetnie sprawdzą się akwaria, słoje czy misy. W przypadku naczyń zamykanych korkiem wilgoć utrzymuje się przez stosunkowo długi czas, przez co rośliny dobrze sobie radzą bez podlewania. Taki miniaturowy ogródek prezentuje się naprawdę pięknie i świetnie pasuje jako ozdoba do domu.

Kompozycje kwiatowe w naczyniu z polnych kwiatów

W naczyniach można umieszczać przykładowo kwiaty polne zebrane podczas spaceru (takie jak na przykład chabry, dzwonki, złocienie, skrzypy oraz wiele innych). W tym przypadku do budowania kompozycji można wykorzystać nie tylko kolorowe kwiaty, ale też wonne rośliny zielne i zioła, które swoim zapachem wprowadzą do domu świeżość. Układając kwiaty w wazonie należy zbierać je w podobne zestawy roślin, aby kompozycja była harmonijna. Kwiaty polne i zioła powinno się umieszczać w miejscach słabo nasłonecznionych oraz chłodnych, dzięki czemu dłużej zachowają świeżość.

Rośliny w wodzie

Od niedawna stosuje się hodowle hydroponiczne (takie, w których rośliny uprawia się w wodzie z odpowiednimi nawozami), które spełniają wszystkie wymagania życiowe roślin, przez co można w nie wprowadzić prawie wszystkie gatunki. Wodę można zabarwić na fioletowo za pomocą nadmanganianu potasu lub przy pomocy barwników spożywczych – całość nabierze wtedy efektu dekoracyjnego.

Kwiaty doniczkowe

Wybierając kwiaty do kompozycji nie jesteśmy skazani jedynie na rośliny cięte – wykorzystać możemy kwiaty doniczkowe, a nawet i sztuczne. Istotne jest jednak to, aby do ułożonej kompozycji umiejętnie dobrać naczynie, w którym będzie się ona znajdować. Rośliny o wyrazistych kształtach powinno umieszczać się w naczyniach o prostej formie, zaś kwiaty delikatne i o małych rozmiarach świetnie prezentują się w pojemnikach okrągłych. Rośliny idealnie zgrane z pojemnikami pełnią rolę niebanalnych dodatków i pięknie komponują się we wnętrzach.

Zapisz

Zapisz