Kwiaty do butonierki

Wyjątkowe okazje wymagają odpowiedniego wyglądu. Uroczystości rodzinne, firmowe bankiety czy eleganckie kolacje są dla mężczyzn okazją do zaprezentowania się w innej odsłonie niż na co dzień. Garnitur sam w sobie jest bardzo eleganckim ubiorem, pod warunkiem, iż jest on odpowiednio dobrany. Nie wystarczy jednak założyć tylko eleganckich spodni i marynarki, kluczowe są do dodatki, które wraz z garniturem tworzą spójną całość. Obecnie do łask wraca umieszczanie kwiatów w butonierce.

Czym jest butonierkaKwiaty do butonierki z sercem i perłami

Butonierka jest to niewielki otwór znajdujący się przeważnie w lewej klapie marynarki. Jeszcze do niedawna nie spełniała ona żadnej roli i mało kto zwracał na nią uwagę. Obecnie jednak można zaobserwować rosnące zainteresowanie dodatkami, którymi można ją przyozdobić. Eleganckim dodatkiem, jaki można umieścić w butonierce jest żywy kwiat (w butonierce nie powinno umieszczać się kwiatów sztucznych, uważane to jest za faux pas) – współcześnie jest to popularny dodatek podczas uroczystości ślubnych oraz balów.

Goździki – kwiaty do butonierki

Najpopularniejszym kwiatem umieszczanym w tym miejscu jest czerwony lub biały goździk. Oprócz goździka w butonierce można umieścić orchideę, różę, chaber czy gardenię. Kwiaty powinny być pojedyncze, niezbyt duże, bez dodatków i zdobień. Kwiatów nie powinno się przypinać, lecz włożyć bezpośrednio w butonierkę. Jeśli za dodatek wybieramy żywą roślinę należy pamiętać o tym, żeby kontrolować jej stan. Jeśli straci świeżość i przywiędnie, należy taki kwiat wyrzucić i zastąpić nowym.

Warto zadbać o detale

Istotnym jest, żeby pamiętać o odpowiedniej długości łodyżki kwiatka, który będzie zdobił butonierkę. Nie powinna być ona zbyt długa, aby nie wystawać spod klapy, ani być za krótka (unikamy przez to wypadnięciu kwiatu). Do prawidłowego umieszczenia kwiatu przydatna może być pętelka znajdująca się od spodu klapy, która blokuje łodygę i zapewnia jej odpowiednie umieszczenie. Wykonać ją możemy w każdym zakładzie krawieckim. Należy pamiętać, iż kwiat w butonierce pasuje na wyjątkowe okazje, na co dzień może wydawać się przesadny.

W przypadku marynarek w stylu „casual” zamiast kwiatu, możemy zastosować inne, mniej formalne dodatki. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się spinki supełki wykonane z elastycznych sznurków, kwiaty wykonane z filcu, aksamitu lub bawełny, a także przypinki metalowe i biżuteryjne.