Kwiaty w szkle

Kwiaty w szkle zamknięte

Roślinne terraria, czyli tradycja hodowania roślin w szklanych naczyniach, wywodzą się z XIX wiecznej Anglii. Ówcześni botanicy transportowali w ten sposób egzotyczne okazy flory, które trzymane w zamkniętych pojemnikach tworzyły małe wycinki dalekich krajobrazów. Dziś bardzo łatwo możemy sami stworzyć podobne mini ogródki i wykorzystać kwiaty w szkle jako oryginalną dekorację naszego mieszkania.

kwiaty-w-szkle-Haworsja-i-patyczakJak zacząć?

Pracę nad wykonaniem roślinnego terrarium warto rozpocząć od poszukania odpowiedniej inspiracji. Może to być ciekawe naczynie, ładna roślina lub nietypowy dodatek, np. muszla, kolorowe piórko, czy też zwykły kamień znaleziony podczas spaceru. Jeżeli chcemy stworzyć kompozycję kwiaty w szkle możemy skorzystać ze wszystkiego, co akurat mamy pod ręką i wydaje nam się pasujące.

Najłatwiej jest oprzeć cały projekt na wyborze właściwego pojemnika. W sprzedaży dostępne są specjalne mini szklarenki zaprojektowane do uprawy roślin w domu. Można je jednak łatwo zastąpić tańszym i również ciekawym słoikiem, butelką, a nawet przepaloną żarówką. W tej kwestii nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Należy jedynie przestrzegać zasady, aby ściany naczynia były całkowicie przezroczyste. Barwione szkło może bowiem nie przepuszczać w wystarczającym stopniu niezbędnych dla roślin promieni słonecznych.

Nie bez znaczenia pozostaje również kształt i wielkość naszego terrarium. Duże pojemniki o wiele lepiej utrzymają w swoim wnętrzu dogodną wilgotność oraz temperaturę i dzięki temu pomogą przetrwać umieszczonym w ich wnętrzach ogródkom, nawet wtedy, kiedy zdarzy się nam zapomnieć o ich regularnym podlewaniu.

Wykonanie

kwiaty-w-szKwiaty w szkle - schemat wykonania terrarium

Co dalej?

Przygotowując terrarium pamiętajmy, że tworzymy nie tylko piękną ozdobę, ale też zamknięty w szkle mały świat, w którym rośliny będą rosły i umierały zmieniając przez to nasz oryginalny projekt. Przy dobrze zaplanowanym ogródku nie stanowi to żadnej przeszkody i dlatego warto dokładnie zapoznać się ze specyficznymi wymaganiami użytych gatunków, aby dzięki temu móc zapewnić im właściwą pielęgnację.

kwiaty-w-szkle-Żyworódka-KalanchoePrzykładowo, sukulenty będą wrażliwe na zbyt obfite podlewanie. Źle zniosą również wysoką wilgotność powietrza typową dla zamkniętych pojemników. Warto więc umieścić je raczej w otwartych słojach i podlewać raz na dwa tygodnie pilnując, aby woda spłynęła na dno naczynia.

Do zamkniętego terrarium bardzo dobrze nadają się natomiast tropikalne rośliny pokojowe, paprocie oraz mchy. Również i te kwiaty w szkle trzeba jednak chronić przed nadmiarem wody. Najlepiej delikatnie spryskiwać zamknięte w nim rośliny, do momentu, aż ich podłoże stanie się wilgotne na głębokość ok 1 cm. Należy też regularnie usuwać rosę osadzającą się na ściankach naczynia, gdyż sprzyja ona rozwojowi nieestetycznych glonów.

Utrzymanie terrarium w dobrej kondycji nie wymaga wiele pracy, a na pewno może dawać wiele satysfakcji. Chore rośliny nie będą przecież wyglądać dobrze nawet w najbardziej bajkowym otoczeniu. Mimo wszystko kwiaty w szkle to oryginalna i nietypowa ozdoba naszego domu.

Praca nadesłana na konkurs “Florystyczne inspiracje i porady”

Autor: Anna Kurcek

PS. Masz pomysł na ciekawą kompozycję? Przyślij nam zdjęcie swojej pracy, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.