Najnowsze trendy w dekoracjach domu

Duży wybór gatunków i odmian roślin sprawia, że florystyka podobnie jak moda rządzi się swoimi trendami w wykonywanych bukietach lub dekoracjach domu. Tworzenie nowych odmian kwiatów i roślin zielnych skutkuje nowymi sposobami ich wykorzystywania w kompozycjach i dekoracjach domu. Dziś florystyka nie kojarzy się tylko z typowymi bukietami, lecz z tworzeniem prawdziwych dzieł sztuki z roślin, które można wykorzystywać na co dzień, jak i z okazji różnych świąt.

Fantazyjne kwiaty w dekoracjach domu w naczyniachSweet sin – delikatnie i minimalistycznie

W przypadku florystyki codziennej, wśród artystów-florystów zagościł nowy trend – sweet sin. Nazwa ta określa kompozycje zbudowane z delikatnych kwiatów w pastelowych kolorach, których delikatny charakter przełamywany jest przez drapieżne dodatki– śruby, paski nabite ćwiekami, a także metalowe łańcuchy. Łagodniejsze wersje aranżacji zamiast na metal, stawiają na materiały naturalne, takie jak np. liście i łodygi. Kompozycje ożywia się barwnymi akcentami, świetnie sprawdzają się do tego dodatki w kolorze żółtym i pomarańczowym. Styl ten sprawdzi się u osób lubiących minimalizm i nowoczesność, a także u osób lubiących niekonwencjonalne dodatki w dekoracjach domu.

Modern bloom – szkło w dekoracjach domu

Innym trendem jest tzw. Modern bloom. Termin ten określa aranżacje, w których w nowoczesnych, monochromatycznych naczyniach umieszcza się wielokolorowe kwiaty lub odwrotnie – jednobarwne rośliny umieszcza się w naczyniach kolorowych. Najczęściej wykorzystywane są połączenia odcieni zieleni i niebieskiego z pastelami, czy wyrazistą czerwienią i fioletem. Do tworzenia kompozycji w stylu Modern bloom można wykorzystać rośliny takie jak: adenium (Adenium), różę (Rosa), krokusy (Crocus), jaśmin (Jasminum), pieprzówkę (Peperomia), szczęślin (Clerodendrum), języcznik zwyczajny (Phyllitis skolopendrium) oraz dzwonek (Campanula).

Wiosna bogata jest w szerokie spektrum gatunków roślin, przez co każdy z nas ma szansę „zabawić” się we florystę i samemu stworzyć ciekawy dodatek do domu lub mieszkania. Inspiracją może być praktycznie wszystko: obecnie panujące trendy, pory roku, nastrój czy kolory. Tworzenie własnych aranżacji może sprawiać mnóstwo radości i pozytywnie wpływać na wygląd naszego otoczenia.

Na naszych kursach florystyki staramy się podążać za florystyczną modą. Poniżej prace, które zostały wykonane przez kursantów naszych kursów florystyki.