Kompozycje żałobne nietypowego rodzaju

Podobnie jak w modzie, także i we florystyce panują pewne trendy. Odchodzi się od tradycyjnych, stonowanych wiązanek, a wprowadza się nowe sposoby komponowania kwiatów i elementów ozdobnych. Przygotowywane obecnie kompozycje żałobne nie przypominają już prawie w ogóle tych, które układało się kilka lat wstecz. I chociaż dziwnie brzmi określenie „trendy funeralne”, to daje się zauważyć pewne zmiany w sztuce florystycznej na tą okazję.

Kompozycje żałobne - krzyż z różowymi kwiatamiKompozycje żałobne z różnych kwiatów

Wybór kwiatów na pogrzeb nie jest prosty, ale jest w czym wybierać. Wybierać możemy wśród wiązanek, wieńców oraz kompozycji specjalnych. Poprzez kwiaty okazujemy nasze współczucie, żal i smutek po odejściu bliskiej nam osoby. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się w tym przypadku nietypowe kompozycje żałobne. Często wykonuje się je na pogrzeby dzieci lub osób, które były ważne dla społeczeństwa. Układane są one z uwzględnieniem gustu, osiągnięć czy pasji osoby zmarłej. Doświadczony florysta jest w stanie stworzyć z kwiatów różnorodne kształty przedmiotów, które przypominać będą o osobie, która odeszła.

Kompozycje żałobne - ekoracja florystyczna urnyNietypowe wzory wiązanek i wieńców – oryginalne kompozycje żałobne

Wśród wzorów wyróżniających się spośród tradycyjnych wiązanek funeralnych, odnaleźć możemy kwiaty ułożone w kształt krzyża czy serca wykonanych w różnych stylach, stworzonych z różnych gatunków kwiatów. Wzory te można ułożyć samodzielnie lub zlecić ich wykonanie doświadczonemu floryście. Tworząc kompozycje żałobne samodzielnie, wybrany wzór warto ułożyć ze specjalnej gąbki florystycznej, a następnie ozdobić ją wybranymi kwiatami. Aby wiązanka nie była zbyt surowa, można ją wzbogacić materiałami takimi jak mech, gałązki i liście, kora czy szyszki. Do całości warto doczepić ozdobną wstążkę ze spersonalizowanym wpisem kondolencyjnym.

Detale w kompozycjach florystycznych

Wręczając tradycyjną kompozycję, która zostanie umieszczona na płycie nagrobnej, możemy zadbać o detal, który będzie ją wyróżniał spośród reszty. Efekt ten uzyskać można poprzez delikatne ozdobienie wazonu (np. kwiatami lub wstążką), w którym kwiaty umieścimy na grobie. Zakup wazonu o nietypowym kształcie również może nadać kompozycji zupełnie inny wygląd.

Po wyborze kształtu kompozycji i jej oprawy należy jeszcze zwrócić uwagę na kolor kwiatów, które użyte będą do jej zbudowania. Dobrym posunięciem w tym przypadku będzie klasyczna biel oraz czerwień, pasować będą także żółcie, fiolety oraz zielenie. Wiele osób odchodząc od klasyki decyduje się na to, żeby kompozycja była nie tylko piękna i elegancka, ale także oryginalna.