Poinsencja – Gwiazda jak z nieba

Boże Narodzenie jest tylko raz w roku i wymaga szczególnej oprawy. Stół wigilijny i dekoracje świąteczne muszą być wyjątkowe, cieszyć oczy i nawiązywać do tradycyjnych motywów – nawet jeśli utrzymane są w nowoczesnym stylu. Poinsencja nadobna, zwana też gwiazdą betlejemską, spełni z naddatkiem wszystkie te oczekiwania.

Ozdobnym elementem poinsencji – i źródłem jej drugiej nazwy – jest rozeta przylistków na szczytach pędów. Przyjmuje ona wiele barw – łososiową, kremową, różową oraz efektowny, intensywny szkarłat. Ze względu na swoją różnorodność gwiazdy betlejemskie dają ogromną paletę możliwości aranżacyjnych. Nadadzą niepowtarzalnego charakteru odświętnie nakrytym stołom i będą stanowić piękną dekorację tak w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Inne spojrzenie na choinkę

poinsencja-choinkaPoinsencje mogą posłużyć do urozmaicenia wyglądu świątecznej choinki – lub wręcz ją zastąpić. We wnętrzach utrzymanych w skandynawskim stylu lub w pomieszczeniach biurowych pięknym i mocnym akcentem będzie drzewko skonstruowane z owiniętych czerwonym papierem doniczek ze szkarłatnymi poinsencjami. W celu uzyskania stożkowatego kształtu naczynia należy ustawić na stojaku w kształcie piramidy.

Zwolenników tradycyjnych jodeł uwiodą żywe ozdoby na choinkę. Do ich wykonania potrzebne są szklane bombki, do których wkładamy poinsencje, miejsce wokół korzeni uzupełniając mchem. Nietypowa ozdoba jest gotowa do zawieszenia na gałązce. Większość odmian kolorystycznych gwiazd betlejemskich doskonale współgra z zielenią świerku, tworząc harmonijne kompozycje.

Poinsencja przy świątecznym stole

poinsencja-rozek-na-krzesloKlasyczną dekoracją wigilijnego stołu są gwiazdy betlejemskie umieszczone w ozdobnych misach i posypane brokatem. Gości zachwycą wytworne kompozycje ze świecami oraz srebrnymi lub złotymi wstążkami, jak i proste, ujmujące naturalnością połączenia z malowanymi szyszkami i gałązkami świerku lub jemioły. Skromny, ale ciekawy efekt można osiągnąć, umieszczając pojedyncze gałązki rośliny przewiązane wstążką razem ze sztućcami przy każdym nakryciu. Jeśli decydujemy się na użycie gwiazdy betlejemskiej w formie ciętej, musimy wcześniej zapobiec wyciekaniu mlecznego soku. Przycięty koniec łodygi zanurzamy na 5 sek w gorącej, a następnie w zimnej wodzie. Tak przygotowana, poinsencja zachowa świeżość nawet przez 2 tygodnie.

Nieco więcej czasu i umiejętności potrzeba, by wykonać rożki na oparcia krzeseł – jednak efekt jest olśniewający. Małe poinsencje wyjmujemy z doniczek, ich korzenie obwijamy mchem i umieszczamy w metalowych rożkach florystycznych. Rożki dekorujemy dopasowanymi kolorystycznie do liści bombkami i wstążką. Mocujemy je na oparciach krzeseł za pomocą drutu.

Gwiazda jednych świąt?

poinsencja-zywa-bombkaWłaściwie pielęgnowana poinsencja może zdobić mieszkanie przez wiele lat. Unikajmy w tym celu nadmiernego podlewania i chrońmy roślinę przed chłodem. Choć jest ona kwiatem nierozłącznie związanym z Gwiazdką, pochodzi z Meksyku. Nie znosi zimna, które powoduje opadanie liści.

Praca napisana w ramach konkursu “Florystyczne inspiracje i porady”

Autor: Dagmara Adwentowska

Foto: Stars for Europe

Zapisz