Rośliny doniczkowe do łazienki

Rośliny do łazienki – ciekawy i nietuzinkowy pomysł czy zbyteczna dekoracja ?

Okazuje się, że zarówno żywe kwiaty doniczkowe jak i egzotyczne motywy roślinne na ścianach, dywanach czy tkaninach doskonale wpisują się w nadchodzące trendy wnętrzarskie. Pomimo tego, że łazienka nie wydaje się najlepszym miejscem dla doniczek z kwiatami, to czasem nawet jedna roślina potrafi ożywić wnętrze i nadać mu niecodziennego charakteru. Jakie kwiaty wybrać i z czym je łączyć w salonach kąpielowych?

rośliny do łazienki

Rośliny do łazienki – trendy 2018/2019

Dużą popularnością cieszą się i cieszyć będą łazienki w stylu eko, z wykorzystaniem elementów drewna we wnętrzu. Kolejnym modnym motywem jest łazienka, gdzie królują geometryczne wzory i ażurowe formy lamp oraz mebli. Lekka konstrukcja sprzętów powiększa optycznie pomieszczenie i dodaje przestrzeni. W dalszym ciągu niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wnętrza z wykorzystaniem surowych cegieł, minimalistycznej bieli i czerni, a także styl glamour- pełen elegancji, złota i marmuru. We wszystkie te trendy doskonale wpisują się żywe zielone rośliny. Dodają lekkości, przyciągają wzrok i potrafią nadać oryginalnego charakteru każdemu wnętrzu. Pamiętajmy – natura zawsze jest najlepszą ozdobą! Dodatkowo, decydując się na wysokie rośliny, z ciekawą donicą, jesteśmy w stanie w niebanalny sposób podzielić wnętrze, uzyskując oddzielne strefy lub też zwyczajnie zasłonić to, czego wolimy nie pokazywać.

rośliny do łazienki - światło

Po pierwsze – światło

Decydując się na wybór roślin do łazienki musimy zastanowić się jakie mamy źródła światła w pomieszczeniu. Jeśli posiadamy widną, słoneczną łazienkę możemy zdecydować się na efektowne fikusy, dodające egzotyki draceny, krotony lub popularne storczyki. W tych wnętrzach, gdzie mamy półcień, warto rozważyć takie gatunki jak: skrzydłokwiat, zamioculcas i sansevieria. Do łazienek cienistych najbardziej polecane są zielistki, fitonie, paprocie (które aktualnie przeżywają prawdziwy renesans) oraz bluszcz. Specjaliści podkreślają, że jeżeli decydujemy się na kilka gatunków jednocześnie, to warto postawić na jednolite doniczki, które pozwolą zachować harmonię we wnętrzu. Zielone rośliny doskonale tonują nowoczesne, mocne, geometryczne wzory na ścianach, ale są także w stanie ożywić surowe betonowe wnętrze – wystarczy postawić na mocny, jaskrawy kolor donicy (efekt dodatkowo wzmocni ciekawy wzór, widoczna faktura naczynia lub jego nietypowy kształt).

rośliny do łazienki - minimalizm

Po drugie – pomysł

Chcąc uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny musimy mieć dobrą koncepcje na rozmieszczenie kwiatów w łazience. Rośliny nie mogą nam przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli wnętrze jest niewielkie, warto rozważyć wykorzystanie półek jako miejsca na kwiaty (modne są półki w formie geometrycznych wzorów, w stylu rustykalnym, a także minimalistyczne, białe). Im więcej półek, tym zieleń będzie bardziej zauważalna. Dodatkowo, w małym pomieszczeniu efekt „miejskiej dżungli” doskonale podbiją zdjęcia czy plakaty z motywem zielonych egzotycznych liści. Ciekawym rozwiązaniem, nie zajmującym dużo miejsca, będą zwisające z sufitu doniczki z bluszczem zamocowane na hakach (zielone pędy bluszczu przykują uwagę i ożywią wnętrze). Bardziej przestronna łazienka pozwala na wykorzystanie dużych form – roślin, które osiągają większe rozmiary (dracena, fikus), także masywnych donic, koszy, a nawet ocynkowanych wiader. Warto szukać inspiracji i wprowadzać rozwiązania nietypowe, które stworzą niepowtarzalną przestrzeń małym kosztem.

rośliny do łazienki - w doniczce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka: Joanna Cała