Słoneczniki

Słoneczniki – piękne, żółte kwiaty, które idealnie nadają się do letnich kompozycji. Wśród wielu odmian słoneczników płatki przybierają barwę od kremowej i żółtej, przez pomarańczową aż do kasztanowej.

Letnia kompozycja florystyczna - słoneczniki w naczyniuSkąd pochodzą słoneczniki?

Ojczyzną słonecznika jest Ameryka Północna i Południowa. Rdzenni mieszkańcy tych kontynentów traktowali słoneczniki jako symbol boga słońca. Do Europy kwiaty te dotarły w XVI wieku i od tej pory oprócz niewątpliwych walorów spożywczych i kosmetycznych, cieszą nas swym wyglądem. W Polsce znanych jest wiele atrakcyjnych gatunków słoneczników, które ciekawie wyglądają w naszych ogrodach. Mają one duże kwiatostany (do 30 cm średnicy) o jasnym kolorze płatków i fioletowobrązowym środku, zwykle zwrócone ku słońcu. Oprócz nich uprawia się również odmiany średnie oraz niskie np. karłowate słoneczniki Helianthus annuus ‘Valentine’, które zdobią rabaty ogrodowe.

Słoneczniki – gatunki

Wiele gatunków słonecznika nadaje się na kwiaty cięte. Bez względu na to czy pochodzą z własnego ogródka, czy też z kwiaciarni – pięknie prezentują się w wazonach oraz naczyniach ozdobnych. Na kwiaty cięte nadają się odmiany wielkokwiatowe jak i te o małych, ale licznych kwiatostanach. Słoneczniki są tak ozdobne, że nie wymagają w wazonie towarzystwa innych kwiatów, ale i z nimi komponują się doskonale, kolorystycznie. Aby dłużej zachowały świeżość, warto przed umieszczeniem ich w wazonie, na kilka godzin zanurzyć je w wodzie, aż po same kwiaty.

PS. Masz pomysł na kompozycję ze słoneczników? Przyślij nam zdjęcie swojej pracy, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.