Szkatułki z suszonych owoców

Bukiety, kompozycje, duże formy florystyczne, biżuteria, kwiatowe kołnierze, nakrycia głowy, wianki i parasole. Możemy śmiało stwierdzić, że kwiaty cięte już dawno przestały zdobić tylko nasze stoły. We florystyce wciąż poszukujemy nowatorskich, niebanalnych rozwiązań. Chętnie używamy nie tylko ciętych kwiatów i roślinnych dodatków, ale również owoców i warzyw.

Wydrążone dynie i arbuzy mogą pełnić formę naczynia dla kwiatowej aranżacji. Komponowanie kwiatów z jabłkami, mini dyniami, malinami, porzeczkami, strąkami fasoli, winogronami i ananasami wprowadzają bardzo ciekawy, sezonowy akcent. Susz jest ciekawą alternatywą dla żywych roślin. Pozwala on nam cieszyć się nimi dłużej. Może być on zarówno minimalistycznym dodatkiem do form florystycznych, pełnić rolę samodzielnej kompozycji lub stać się konstrukcją, na której podstawie zbudujemy dekorację. Roślinność podczas procesu suszenia zmienia barwę, kształt i fakturę. Najłatwiej dają się zasuszyć te rośliny, które mają mało wody w tkankach.

Szkatułki z suszonych owoców – konserwacja

Metod konserwacji jest wiele i należy je dostosować do danego gatunku rośliny. Nie wszystkie rośliny nadają się do suszenia, ale mimo to jest spora grupa tych, która ten zabieg znosi znakomicie. Możemy suszyć je w sposób naturalny. Do tego potrzebne jest ciepłe, ale ocienione i przewiewne miejsce. Zebrane rośliny należy układać luźno, w miarę swobodnie, aby się nie zgniatały. Możemy zastosować np. metodę zielarską ( „do góry nogami”) lub zielnikową (rośliny umieszczamy pomiędzy warstwami papieru). Praktykuje się też konserwację przy użyciu silikożelu (żelu krzemionkowego), roztworu gliceryny, piasku czy też kaszy manny. Użycie lampy promiennikowej pozwala nam uzyskać susz o prawie niezmienionej barwie i kształcie. Możemy też wykorzystać suszarkę elektryczną do owoców i ziół lub piekarnik, jednak w obu przypadkach trzeba zachować duża ostrożność, aby roślin nie zniszczyć. Czasami barwy zasuszonych roślin są przygaszone. Z pewnością zwolennicy florystyki naturalnej uznają to za atut. Alternatywą jest zastosować umiejętnego barwienia za pomocą np. farb w aerozolu, anilinowych, akrylowych, plakatowych i do jaj wielkanocnych. Nie bójmy się eksperymentować. Wynik całego procesu, może nas pozytywnie zaskoczyć.

Ciekawym przykładem zastosowania suszu we florystyce są owocowe szkatułki. Inspiracją do ich wykonania był spacer pomiędzy straganami z egzotycznymi owocami. Ich intensywny zapach, kolor i kształt zachwyca. Owoce to małe dzieła sztuki. Z chęci zatrzymania ich na dłużej powstał pomysł szkatułek. Proces ich powstawania nie był trudny aczkolwiek intuicyjny, stopniowy i wymagał dużego wyczucia.

Jak wykonać szkatułkę z owoców

Najpierw rozcinamy owoc na pół, wydrążamy starannie miąższ i tak uzyskane skórki suszymy. Istotne jest by robić to powoli i w niskiej temperaturze by traciły jak najmniej na swoim kolorze. Do ich stworzenia wykorzystany został domowy piekarnik z funkcją termoobiegu. Bardzo istotne jest, aby często kontrolować proces suszenia. W początkowej fazie mamy spory wpływ na to, jaki kształt ostatecznie przybiorą. Modelujemy je ostrożnie palcami. Musimy pamiętać o tym, że owocowe szkatułki tak jak każdy susz nie lubią wilgoci i braku przewiewu. Czynniki te mogą spowodować pleśnienie, a nasłonecznienie przyczyni się do blaknięcia koloru. Po wysuszeniu nie pozostaje nam nic innego jak tylko je ozdobić. Dodajemy podstawę, dzięki której zyskają stabilność –  zawias, na którym będą się trzymać dwie połówki, lub tylko mały element służący do podniesienia pokrywki. Możemy je polakierować. Pełnią funkcję zarówno szkatułki jak i opakowania na malutki prezent. Świetnie nadają się na oryginalne pudełko na pierścionek zaręczynowy.