Wazony z kul rattanowych

Rattan to bardzo wdzięczny, naturalny surowiec, uzyskiwany z łodyg trzcino-palmy Calamus rotang. Idealny do wytwarzania mebli, głównie ogrodowych, oraz innych akcesoriów wnętrzarskich. Elementy rattanowe ocieplają klimat mieszkania, w którym są zastosowane. Można go także wykorzystać do takich rzeczy, jak wazony na kwiaty.

wazony-z-kul-ratanowych (7)Branża florystyczna bardzo szeroko korzysta z tego materiału. Do kompozycji z kwiatów wykorzystujemy rattanowe osłonki, patyczki, wianki, zwoje z rattanu i dekoracje o wielu kształtach, a także prawdopodobnie najpopularniejsze – kule.

Kule rattanowe można wykorzystać na wiele sposobów. Można je zawiesić w oknie, w drzwiach, pod żyrandolem, a nawet na choince, jako bombki. Jako niewielki drobiazg mogą ozdobić nasze komody i półki. Kule są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach, każdy znajdzie coś zgodnego z własnymi wymaganiami i odpowiedniego do swojego wnętrza.

Wazony – pomysł na wykorzystanie rattanu

wazony-z-kul-ratanowych (3)

Nie ma żadnych przeszkód, by z kul rattanowych zrobić np.: wazony. Jeśli zależy Ci na uniwersalnej i prostej w przygotowaniu dekoracji do domu lub sklepu, to rozwiązanie jest idealne. Do jego wykonania potrzebujemy szklanych lub plastikowych probówek, które wystarczy włożyć w największy otwór w kuli i przymocować dodatkowo cienkim, niewidocznym drucikiem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zazwyczaj jednak probówka trzyma się stabilnie bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

wazony-z-kul-ratanowych (4)

Wielkość probówki dostosuj do rozmiaru kuli, ok. 1/3 powinna wystawać ponad rattan, żeby zachować właściwe proporcje w tworzeniu dekoracji z kwiatów. Wystającą część probówki możesz zamaskować trawą niedźwiedzią, jak w załączonym przykładzie, lub sznurkiem sizalowym, albo kolorową wstążką. Z kul twórz dowolne połączenia, wiąż je ze sobą przy pomocy zielonego drutu florystycznego lub sklej klejem na gorąco. Możesz zestawiać ze sobą kule małe i większe, łączyć kule o różnych kolorach, a także eksperymentować z ich liczbą.

Również ułożenie pojedynczych wazonów nie musi być linearne. Przy większej liczbie elementów i większej wolnej przestrzeni na dekorację, proponuję tworzenie okręgów lub serpentyn. Jeśli dodamy do tego piękne kolorowe kwiaty lub inne materiały florystyczne, jak np.: gałązki, efekt będzie piorunujący.

wazony-z-kul-ratanowych (5)Wazony z rattanu – przykład

W przykładowej kompozycji zastosowałam trzy kule o podobnej barwie i fakturze, korzystając z zasady trzech powtórzeń. Element dekoracyjny powielony przynajmniej w trzech sztukach, staje się zauważalny. Zwłaszcza, gdy tło, na którym prezentujemy kompozycję nie jest jednolite.

Jest to aranżacja średniej wielkości, do wykorzystania nawet, gdy masz niewiele miejsca np.: na stole lub półce. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że gama kwiatów, jakie możesz zastosować do dekoracji jest ogromna. Sprawdzą się tu dobrze zarówno róże, goździki, gerbery, zielone gałązki, bazie lub kwiaty sezonowe. Bardzo elegancko wyglądają również kwiaty storczyka Phalenopsis spp., które stanowią kontrast do naturalnej, rustykalnej osłonki.

wazony-z-kul-ratanowych (1)Ozdoby na każdą okazję

Wazony z rattanu wykorzystasz przez cały rok. Możesz je przyozdobić odpowiednio do pory roku lub okazji. W Walentynki przyklej serduszko, w Wielkanoc skorupkę jajka lub bazie, a na Boże Narodzenie gwiazdki i bombki. Dekoracja ta jest bardzo prosta w wykonaniu i tania. Koszt trzech kul rattanowych to ok. kilkanaście złotych, za które zyskasz materiał do wielokrotnego wykorzystania w ozdabianiu swojego domu.

Autor: Iwona Pękala-Popek