Wianek i jaskry − kompozycja dekoracyjna

Faszynowy wianek z przygotowanym już i zabezpieczonym miejscem na gąbkę florystyczną dokoła, idealnie nada się do tworzenia dekoracji w okresie wiosenno-wielkanocnym z takich kwiatów, jak jaskry, żonkile czy tulipany. Koszt takiego elementu w kwiaciarni to ok. 20-25 zł, ale przy dobrym przechowywaniu posłuży nam on nawet kilka lat. Elementy faszynowe znajdziemy również w sklepach ogrodniczych. Naturalny materiał, jakim jest faszyna, czyli złączone ze sobą cienkie gałązki wiklinowe, wpasuje się w zarówno kompozycje wiosenne, jak i jesienne. Zatem zyskujemy naczynie do wykorzystania przynajmniej dwa razy do roku. Warto więc czasem pójść na skróty i skorzystać z dobrodziejstw dostępnych dla profesjonalnych florystów.

wiansek-faszynowy-jaskry (8)W gotowy wianek układam po okręgu namoczoną gąbkę florystyczną i dekoruję kwiatami. Do kompozycji wybrałam najpiękniejsze kwiaty wczesnej wiosny – jaskry Rannunculus, ale w nieoczywistym mocnym czerwonym kolorze. Jaskry najczęściej spotykamy w odcieniach różu, żółci, pomarańczu i bieli, bo najbardziej pasują do wielkanocnych aranżacji.

Jaskry komponuję na przestrzeni okręgu, na różnych wysokościach, tak aby dekoracja była dynamiczna i lekka. Proste, gołe łodyżki jaskrów pięknie kontrastują z pełnym pąkami kwiatowymi. Jest to przykład nowoczesnej dekoracji, w której wystarczy kilka sztuk kwiatów tego samego gatunku. Dzięki temu kompozycja jest stosunkowo niedroga.


wiansek-faszynowy-jaskry (1)Wianek faszynowy i jaskry


Grube i puste w środku łodygi Rannunculus ciężko wbić w piankę florystyczną, dlatego najpierw robię małe zagłębienie w gąbce przy pomocy ostrego nożyka.


Dopiero potem w to samo miejsce wykładam łodyżkę z kwiatem. Do kompozycji dodaję kilka gałązek z zwiastunami wiosny – baziami.

Wianek faszynowy i jaskry - układamy kwiaty po kręguwiansek-faszynowy-jaskry (4)


Gdy już wszystkie jaskry są dobrze ułożone, widoczną część mokrej gąbki przykrywam zielonym mchem.

Mech mocuję, przy użyciu małych haftek z zielonego drutu, aby dobrze się trzymał.


Dla rozjaśnienia kompozycji na mchu w kilku miejscach umieszczam skorupki od jajek i przyklejam je na klej na gorąco. Skorupki i bazie będą świetnym nawiązaniem do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.

wiansek-faszynowy-jaskry (7) wiansek-faszynowy-jaskry (8)

Gdzie ustawić taką dekorację? Oczywistym miejscem jest rodzinny stół, dobrze też będzie wyglądała na półce zawieszonej na wysokości naszego wzroku. Najlepsze dla ekspozycji kompozycji będzie jasne, spokojne tło. Nadaje się ona również do wykorzystania np.: na recepcji w miejscu pracy, ponieważ jest dekoracyjna z każdej strony, a także na parapecie przy dużym jasnym oknie. W ciepłe wczesnowiosenne dni możemy nawet wystawić kompozycję do ogrodu lub przed drzwi wejściowe do naszego domu.