Wiązanki na cmentarz

Są w życiu każdego z nas takie chwile, kiedy słowa nie potrafią wyrazić tego co czujemy. Jedną z takich okazji jest pogrzeb bliskiej osoby. Kwiaty są wówczas pięknym sposobem, aby wyrazić swoje uczucia. Wyrażają ubolewanie i pamięć po tych, którzy odeszli. Żegnając naszych bliskich często nie możemy znaleźć odpowiednich słów. Pozwólmy zatem kwiatom wyrazić to, czego słowa nie zawsze potrafią opisać. Oto inspiracje, jak zrobić piękne wiązanki na cmentarz.

wiązanki na cmentarz z fioletowymi kwiatamiWybór odpowiednich kwiatów na wiązanki na cmentarz

Niezwykle istotną sprawą jest dobór odpowiednich kwiatów na pogrzeb. Kompozycja kwiatowa powinna swoim charakterem wpasowywać się w życie zmarłego i w jego środowisko. Gdy zastanawiamy się jakie kwiaty zabrać ze sobą na pogrzeb, warto pomyśleć o klasycznej wiązance na cmentarz. Jego stopniowe ułożenie sprawia, że można go położyć na nagrobku lub wstawić do wazonu, tak aby dłużej zdobił miejsce pochówku. Najpopularniejszymi pogrzebowymi kwiatami są kalie i to właśnie one są najczęściej wybierane na kompozycje funeralne, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy wykonywaniu wiązanki na cmentarz wybrać inne gatunki kwiatów. Żałobna wiązanka może być wykonana z kwiatów sztucznych, które do złudzenia przypominają żywe okazy. Najczęściej jednak pogrzebowe nagrobne wiązanki wykonywane są z kwiatów świeżych. Nie ma tu znaczenia czy są to chryzantemy, goździki, róże czy inne gatunki. Wybór kwiatów powinien zależeć od upodobań bliskich, podobnie jak kolory wstęg żałobnych.

wiązanki na cmentarz - kompozycja biało-różowaKolorystyka wiązanek nagrobnych

Po podęciu decyzję o tym jakie kwiaty zabierzemy ze sobą na pogrzeb, musimy wybrać ich kolor. W naszej kulturze najczęściej wybieranymi barwami kwiatów do wiązanek na cmentarz są biele, odcienie kremowe i czerwienie. Warto jednak zastanowić się nad wyborem innych kolorów. Zielenie, fiolety oraz pastelowe odcienie będą wyglądały elegancko i stonowanie, ciekawym wyborem są kwiaty w kolorze lawendowym, który symbolizuje pamięć i jednocześnie przywiązanie do zmarłej osoby. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie maksymalnie dwóch tonacji kolorystycznych, aby grób zmarłego był udekorowany skromnie, ale jednocześnie przyciągał uwagę innych.

Trwałość wiązanek na cmentarz

Niezależnie od tego, jakie kwiaty zdecydujemy się zabrać ze sobą na pogrzeb, będą one wyrazem naszej pamięci o zmarłym oraz smutku i żalu, jaki wywołało jego odejście. Głównym kryterium decydującym o wyborze rodzaju kwiatów na ostatnie pożegnanie nie powinien być wcale ich urok, wielkość czy koloryt, tylko ich trwałość. Im grubsze i mocniejsze kwiaty pozostawimy na mogile, tym dłużej będą mogły na niej pozostać upamiętniając zmarłego.

Wiązanki na cmentarz – prace wykonanen na kursach florystyki