Zioła, zioła, zioła − uprawy zielarskie w Polsce

Uprawa, zbiór i wykorzystanie roślin zielarskich ma w Polsce wielowiekową tradycję. Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w produkcji ziół w Europie. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich szacuje, że plantacje zielarskie zajmują w Polsce około 20 tysięcy hektarów, zioła uprawiane są w ponad 10 tysiącach gospodarstw rolnych, a w uprawie znajduje się obecnie już ponad 70 gatunków roślin leczniczych.

Największymi dostawcami materiałów ziołowych są Francja, Polska, Hiszpania, Niemcy i Austria. Europejski przemysł zielarski przetwarza około 200 gatunków ziół, głównie z upraw polowych. Zbiór roślin leczniczych z naturalnych siedlisk jest dziś marginalny, jako że pozyskanie jednorodnego produktu z takiego źródła jest trudne. Polskie rolnictwo jest w czołówce pod względem wielkości obszarów upraw roślin zielarskich w Europie i rocznie produkuje ponad 20 tysięcy ton ziół.

Wykorzystać potencjał

Polska ziołami stoi – przytoczone fakty mówią o tym jednoznacznie.

Rośliny lecznicze są u nas powszechnie dostępne, a profesjonalnych plantacji jest bardzo dużo. Warto ten fakt wykorzystać. Aktualne trendy w szeroko pojętym kwiaciarstwie pozwalają na całkowitą dowolność w wyborze roślin do dekoracji. Można łączyć style, wzory i faktury, wykorzystywać gatunki, po które do tej pory sięgało niewielu. Zioła są wdzięcznym materiałem florystycznym, wytrzymałym, giętkim, niejednokrotnie odpornym na susze. Atrakcyjna także jest ich cena – za sadzonkę wrotyczu zapłacimy około 3,5 zł, a za ziele 1 zł za kilogram! Zwróćmy uwagę na zioła w doniczkach, są łatwe w uprawie, a w odpowiedniej aranżacji będą doskonałą całoroczną dekoracją wnętrza. Zimowe przyjęcia z rozmarynem, tymiankiem, czy szałwią, w połączeniu z ciepłem świec stojących na stołach, wypełnią przestrzeń niezapomnianym zapachem. Do łask wracają dekoracje z suszonych ziół zawieszanych na żyrandolach i ścianach w ciekawy, nietypowy sposób. Pasują do wnętrz w stylu rustykalnym, w szczególności restauracji. Suszone zioła w połączeniu z gałązkami świerku czy jałowca stworzą oryginalną dekorację na zimowe uroczystości. Przy tworzeniu takich kompozycji warto sięgnąć po srebrzysty piołun, wysuszone kulki wrotyczu czy koszyczki krwawników.

zioła wiszące zioła suszone

 

 

 

 

 

Mariaż nowoczesności z klasyką

Zarówno w tym, jak i w przyszłym sezonie ślubnym będzie moda na zieleń – w dekoracjach na stołach, na ścianach, sufitach i oczywiście  w bukietach ślubnych. Trend idzie w kierunku większej  ilości roślin zielonych w kompozycji w stosunku do barwnych kwiatów.

zioła w bukiecie ślubnym

Zdaniem specjalistów, w tym sezonie najmodniejsze były liście eukaliptusa. Nadają kompozycjom objętości, świeżości, wyglądają nietuzinkowo, a także, co może wydawać się zaskakujące, pasują do wielu gatunków roślin, w tym oczywiście do ziół. Do zielonych eukaliptusowych liści dobrze sprawdzą się kwiaty szałwii, gałązki rozmarynu, ciekawie wyglądają także baldachy kopru. Do wianków z liśćmi eukaliptusa można wykorzystać gałązki lawendy. Warto pamiętać, że  kolor fioletowy jest wciąż jednym z najmodniejszych przewodnich kolorów w dekoracjach na przyjęciach weselnych. W świecie florystycznym ciągle obecny jest trend rustykalny, którego symbolem jest słonecznik. Do tego gatunku fantastycznie sprawdzą się okazałe gałązki żółtej nawłoci, delikatny i subtelny rumianek, złociste wiechy owsa czy smukłe kłosy żyta. Zioła w kompozycjach florystycznych dodają lekkości, subtelności i różnorodności.

 

Ludowe wianki

Koniec lata, czyli sierpień i wrzesień obfitują w dwa ludowe święta: Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) i Dożynki (zazwyczaj jedna z niedziel września po zakończonych żniwach). Z tej okazji przygotowywane są wieńce, bukiety i kompozycje z wykorzystaniem płodów rolnych, traw, owoców, krzewów i oczywiście ziół.

zioła w bukietach ludowychŹródło: Łuczaj Ł. „Plants in bouquets blessed on Assumption Day in Orthodox churches in the vicinity of the Białowieża Forest”, ETNOBIOLOGIA POLSKA Vol. 3 – 2013: 55-62

Ludowe kompozycje są wspaniałą inspiracją pokazującą jak w niebanalny sposób można wykorzystać zioła. Najczęściej do tworzenia bukietów wykorzystuje się wrotycz pospolity, krwawnik pospolity, nawłoć, miętę długolistną, dziurawiec zwyczajny, a także gałązki leszczyny, jarzębiny, kaliny, czy trzmieliny. Nietuzinkowego charakteru dodają makowe główki, gałązki z małymi jabłkami, korale jarzębiny, łodygi lubczyku, rozmarynu czy kocimiętki. Zdarzają się bukiety zawierające pędy malin z kulkami różowych owoców czy powtykane na patyczki małe gruszki. Wszystko w towarzystwie kolorowych ogrodowych kwiatów i kłosów zbóż. Zapach tych kompozycji, paleta barw, różnorodność struktur i zaskakujących połączeń są źródłem inspiracji dla twórców florystycznych od wieków. Warto wykorzystać zbliżające się święta do poszukiwania oryginalnych, przełamujących schematy bukieciarskich pomysłów.

zioła - kolorowy bukiet

autorka : Joanna Cała
laureatka konkursu “Florystyka na milion sposobów”