Kolory w kompozycjach florystycznych 2020

Inspiracje florystyczne

Każdego roku Instytut Pantone prognozuje trendy, przygotowując branże modową na kolejny sezon. The Fashion Color Trend Report jest najważniejszym przewodnikiem po trendach kolorystycznych sezonu. Raport zawiera 12 najlepszych kolorów oraz cztery neutralne. Kolory te będą wprowadzane na pokazach mody, pokazach florystycznych, a także pojawią się we wnętrzach. W branży florystycznej produktami w modnych kolorach będą osłonki, wstążki, wazony, flowerboxy, odmiany niektórych gatunków kwiatów i sesje stylizowane.

Podróże są dla specjalistów instytutu czasem na szukanie inspiracji oraz poszukiwania barw, które najczęściej występują na świecie. Odkrycia publikują w postaci barw modnych w danym sezonie. Według Leatrice Eiseman, Executive Director of the Pantone Color Institute uważa, że paleta barw wiosna/lato 2020 łączy tradycję i dziedzictwo

z młodzieńczą energią, dzięki której powstają intensywnie wielokolorowe optymistyczne i energetyzujące połączenia. Barwy wyrażają pragnienie stabilności, kreatywności i bardziej spontanicznego podejścia do projektowania. Paleta barw jesień / zima 2020/21 łączy bogate i nasycone odcienie z mocnymi i nowoczesnymi pastelami oraz stonowany naturalny kolor z fakturą, odbiciem i połyskiem, które odgrywają główną rolę w postrzeganiu i doborze kolorów.

12 najlepszych kolorów

Podążający za modą floryści zainspirowani odkryciami mogą wprowadzić produkty w barwach wiosna/lato 2020, które dają poczucie swobody, zachęcają do dokonywania wyjątkowych zwrotów akcji i jednocześnie podkreślą elementy humoru nowoczesności i rozrywki. Paleta obejmuje barwy takie jak:

 • Pantone 18-1662 – szkarłatny płomień – emanujący pewnością siebie i determinacją,
 • Pantone 14-1064 – szafran – dodający największego blasku palecie barw,
 • Pantone 19-4052 – klasyczny niebieski –  przypominający rozległe, nieskończone wieczorne niebo otwierające przed nami nowe możliwości,
 • Pantone 15-5718 – biskajska zieleń – to barwa wody w Zatoce Biskajskiej, która chłodzi i odświeża,
 • Pantone 19-0323 – szczypiorek – przypomina o zdrowiu, regeneracji i harmonii,
 • Pantone 17-4021 – wygasły dżins – zapewnia o komforcie i ułatwieniach,
 • Pantone 16-1359  – pikantna skórka pomarańczowa – wprowadza gustowyny posmak,
 • Pantone 18-4528  – niebieska mozaika – prezentuje mistycyzm, wdzięk i głębię uczuć,
 • Pantone 13-0822  – łagodne światło słoneczne – zachęca do tworzenia szczęśliwej i radosnej atmosfery,
 • Pantone 14-1318  – koralowy róż – otuli Cię ciepłym i serdecznym uściskiem,
 • Pantone 18-1345 – laska cynamonu – ziemista i ciepła barwa kojarząca się ze słodko-ostrym zapachem,
 • Pantone 18-3513  – kompot z winogron – połączenie tajemniczych ale łagodnych fioletowych odcieni.

Jak wyglądają kolory możesz sprawdzić wpisując numer koloru na stronie firmy PANTONE.

Nowoczesna paleta daje poczucie swobody oraz możliwość wyrażania siebie i pragnienia stałości.           

Kolory klasyczne

Neutralne kolory są wyrafinowane i wszechstronne. Można je zestawić pojedynczo lub jako podstawa do kontrastów. 

 • Pantone 16-1324 skowronek – autentyczny, cichy, subtelny i wszechstronny,
 • Pantone 19-3923 śnieżnobiłay – czysty, rześki i nieskazitelny wskazuje na prostotę i nieskazitelność,
 • Pantone 19-4001 granatowy blezer – stylowy i pewny siebie, 
 • Pantone 16-3802 jesion – wytrzymałość, siła, przekazuje przesłanie o długowieczności.

Jak wyglądają kolory możesz sprawdzić wpisując numer koloru na stronie firmy PANTONE.

Kolor roku 2020

Według Instytutu najważniejszym kolorem w przyszłym roku będzie „PANTONE 19-4052 Classic Blue”.

Kolor ten przypomina gwiaździste niebo, wzbudza pewność siebie i spokój. Ponadto podkreśla pragnienie spokoju, ciszy i schronienia. Classic Blue pomaga utrzymać równowagę psychiczną oraz koncentrację. Classic blue zdominuje świat florystyki, wnętrz oraz dodatków.

Dominującym kolorem w ubiegłym roku był „PANTONE 16-1546 Living Coral”, czyli afirmujący życie koralowiec, który pochodzi z naturalnych raf koralowych.  Koralowiec symbolizuje radość i energię, a także oddziałuje ożywiająco i ocieplająco. Koralowce żyją w morzach i oceanach, a dla człowieka równoważą naturę z rzeczywistością cyfrową co potwierdza Leatrice Eiseman, Executive Director, Pantone Colour Institute mówiąc: „Klienci pragną ludzkiej interakcji i społecznych więzi, humanistyczną i życzliwą jakość, a Pantone Living Coral jest na to idealną odpowiedzią”.

Floryści  wprowadzający nowe trendy do sprzedaży mogą zyskać nowych klientów lub utrzymać stałych.

Poniżej zamieszczam wybrane kompozycje, które będą modne w branży florystycznej w przyszłym sezonie.

Bukiet w szarym papierze dekoracyjnym

Źródło: Zdjęcie pochodzi z zasobów Internetowych

Przygotowując się na kolejny sezon można zaopatrzyć swoją kwiaciarnię lub pracownię w papier dekoracyjny, flizelinę, organzę, tiul oraz wstążki w kolorach roku 2020. Bukiet okolicznościowy z żółtych jaskrów, fioletowej hortensji ogrodowej i koralowo-różowych róż będzie można zapakować w klasyczny szary papier dekoracyjny związany wstążką o ziemistej barwie laski cynamonu.

Bukiet w biało-niebieskim papierze

Źródło: Zdjęcie pochodzi z zasobów Internetowych

Róże w kolorze nazwanym szkarłatny płomień wnoszą atmosferę pewności siebie i determinacji. Bukiet róż owinięty w śnieżnobiały papier w połączeniu z papierem o barwie biskajskiej zieleni, która została wykonana z kontrastowych kolorów. Połączono barwy jednocześnie stabilne i energetyzujące. Różnorodne połączenia barw będą wnosiły poczucie luzu i harmonii w nadchodzącym sezonie. Stosując wyznaczone barwy wyrażamy stabilność i kreatywność, która jest potrzebna współczesnemu człowiekowi.

Drewniane osłonki

Źródło: Zdjęcie pochodzi z zasobów Internetowych

Nowoczesne wnętrze w którym dominuje śnieżna biel zyska wyjątkowy charakter ustawiając w nim kontarstowe drewniane osłonki o kolorze jesionu, które wnoszą siłę i przesłanie o długowieczności. Roślinami, które pasują do drewna są sukulenty, w tym rojniki i rozchodniki o zielonej i purpurowej barwie liści.

Ceramiczne osłonki

Źródło: Zdjęcie pochodzi z zasobów Internetowych

Pokój dziecięcy, salon lub domowe biuro są dobrym miejscem do ustawienia kolekcji osłonek w kształcie sowy. Pastelowe barwy odzwierciedlają śnieżnobiały – czysty i prosty, klasyczny niebieski – przypominający niebo oraz baskajską zieleń – chłodzącą i odświeżającą. Mini sukulenty takie jak eszeweria, aloes i grubosz jajowaty doskonale komponują się z ceramicznymi sowami. Podłoże do sukulentów przykryte białym grysem nadaje harmonii całej kompozycji.

Sesja stylizowana

Źródło: Zdjęcie pochodzi z zasobów Internetowych

Floryści specjalizujący się we florystyce ślubnej mogą przygotować sesje stylizowane z wykorzystaniem kwiatów i zieleni ciętej w kolorze roku. Kompozycje na stół, bukiet ślubny oraz przypinkę można dopełnić barwami towarzyszącymi. Współpraca z fotografem owocuje większą ilością zleceń i zaufaniem klientów. Podążający za modą klienci wybiorą wystrój sali w najmodniejszym kolorze. Zaopatrując kwiaciarnię lub pracownię w dekoracje należy mieć na uwadze ich barwy. Również zamawiając kwiaty u dostawcy można podać barwy jakie będą nas interesowały w przyszłym roku. 

Modna kompozycja florystyczna powstanie w rękach florysty, którego cechuje między innymi spontaniczne podejście do projektowania oraz znajomość technik i barw. Podstawowe koło barw według Jana Ittena poznajemy na kursach podstawowych i stosujemy codziennie w praktyce florystycznej. Dzięki temu układamy kwiaty łącząc je na zasadzie podobieństw lub kontrastów. Znajomość różnorodnych odcieni prezentowanych przez specjalistów ds. kolorystyki umożliwi wprowadzenie nowych produktów do pracowni lub kwiaciarni. Efektem tego będzie pozyskanie  klientów ceniących zmienność i nowoczesność. Wykonując kompozycję wykorzystaj swoją kreatywność i spontaniczność. Zastosuj w kompozycjach barwy modne w nadchodzącym sezonie i ciesz się efektem swojej pracy!

Autorka: Marta Cywińska

3,2/5 - (4 votes)