Kwiaty cięte – przedłużamy ich żywotność

Aby kwiaty cięte były, jak najdłużej dekoracyjne należy przestrzegać kilku wytycznych najczęściej podawanych w poradnikach dla florystów i wykorzystywanych w kwiaciarniach. Poniżej kilka najważniejszych porad, które sprawią, że nasze kwiaty cięte będą dłużej stać w wazonie.

Podcinanie pędów i włożenie kwiatów do wody

kwiaty-cięte-w-wazoniePo pierwsze, gdy kupimy kwiaty cięte, należy bezpośrednio udać się do celu podróży. Chłód może spowodować ich przemarznięcie, zaś brak wody – więdnięcie. Zwiędnięte kwiaty cięte można odratować, o czym jest napisane poniżej. Jeśli tniemy kwiaty z ogrodu to najlepiej zrobić to rankiem.

Końce pędów podcinamy zarówno u pojedynczych kwiatów, jak i w bukiecie. Ten zabieg powinien sprawić, że przywiędłe kwiaty po włożeniu do wody, odzyskają swój ładny wygląd.

Kwiaty-cięte-Pęd-róży-przed-i-po-podcięciu.-MBrodzik

Kwiaty podcinamy ostrym narzędziem. Wykonanie tego nożem wymaga wprawy, dlatego lepiej zrobić to sekatorem. Kwiaty od razu wkładamy do wody, bo końce pędów niebędące w wodzie przysychają, co może zablokować późniejsze pobieranie przez nie wody.

Pędy skracamy o 1-3 cm w taki sposób, aby ich nie zmiażdżyć. Zmiażdżenie końcówek powoduje rozwój bakterii i szybsze starzenie się kwiatów. Podcięcie pędów pod skosem zwiększa powierzchnię, przez którą jest pobierana woda.

kwiaty-cięte-Umowna-ilość-wody-dla-wybranych-gatunków-kwiatów-ciętych-MBrodzikWazon, w którym będziemy trzymać kwiaty, myjemy w ciepłej wodzie z detergentem. Robimy tak za każdym razem, gdy wymieniamy wodę. W ten sposób minimalizuje się ilość bakterii i zanieczyszczeń, które powodują blokowanie komórek przewodzących wodę. Do wazonu nalewamy zimną wodę.

W przegotowanej wodzie jest mniej tlenu, którego pęcherzyki mogą blokować przewodzenie wody.

W wodzie zanurzone są jedynie pędy. Pojedyncze liście pływające w wodzie zaczynają gnić i powstają bakterie, które skracają czas dekoracyjności kwiatów.

kwiaty-cięte-Wskazania-producenta-na-saszetce-z-pożywką-dla-kwiatów-ciętych-MBrodzikCo dodajemy do wody? Nic. Należy codziennie wymieniać wodę, myć wazon i podcinać pędy. Chyba, że mamy pożywkę, którą podlewamy kwiaty cięte, wtedy wodę można wymienić dopiero po upływie tygodnia.

Kwiaty cięte więdną, co robić?

Kwiaty cięte więdną nie tylko ze „starości”, ale także wtedy, gdy komórki przewodzące wodę są zablokowane przez pęcherzyki powietrza, które można usunąć.

Gerbera, złocień, lilak, słonecznik. Podcina się pędy, potem umieszcza się je na kilka sekund we wrzątku i szybko wkłada do zimnej wody. Ten sam zabieg wykonuje się także u maków i poinsecji, by oczyścić pęd z soku mlecznego.

U gerbery warto też spróbować nakłuć pęd.

W przypadku róży po podcięciu pędu umieszcza się ją w zimnej wodzie z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym i odstawia na chwilę do chłodnego miejsca.

Narcyzy produkują śluz blokujący przewodzenie wody u innych gatunków. Dlatego, po ścięciu należy odczekać około doby, nim umieści się je z innymi kwiatami w wazonie.

Czego unikać:

  • słonecznych i przewiewnych miejsc,
  • sąsiedztwa owoców, warzyw i przekwitających kwiatów (produkują etylen – gaz przyśpieszający starzenie się kwiatów).

Praca nadesłana na konkurs “Florystyczne inspiracje i porady”

Autor: Monika Brodzik

Artykuł opracowano na podstawie:

  • Łukaszewska A. Niech żyją kwiaty… w wazonie. DRUKPOL. Warszawa 2009:
  • Łukaszewska A. Skutnik E. Przewodnik florysty. Wydawnictwo SGGW. Warszawa 2003;
  • Nizińska A. ABC florystyki. Hortpress Sp. z o.o. Warszawa 2008;
  • Rabiza-Świder J. Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych? (Cz. 1). Hasło Ogrodnicze 12/2004

PS. Masz pomysł na ciekawą kompozycję? Przyślij nam zdjęcie swojej pracy, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.