Wieńce na Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień dla każdego z nas. Nawet, jeśli nie jesteśmy osobami wierzącymi, tego dnia po prostu trzeba odwiedzić groby naszych bliskich, aby oddać im hołd i powspominać . To także okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, których, w codziennej bieganinie, tak łatwo zaniedbać. W tych dniach na grobach naszych bliskich kładziemy różne wiązanki i wieńce na Wszystkich Świętych.

Wieńce na Wszystkich Świętych - Wieńce pogrzebowe z białą wstążkąDla wielu z nas coraz istotniejsze jest, jak będą wyglądały kwiaty, które tego dnia położymy na grobach. Czy godnie upamiętnią naszych krewnych, czy będą pasować do ludzi, których znaliśmy i pożegnaliśmy? Powoli przestajemy być klientami, którzy bezmyślnie kupują wszystko, co oferują w tym okresie kwiaciarnie. Coraz częściej też sięgamy po półprodukty, starając się sami wyczarować najpiękniejszy wieniec, wiązankę, bukiet. Już na wiele tygodni przed 1 listopada, wszystkie giełdy kwiatowe obserwują wzmożony ruch i zainteresowanie kwiatami, podkładami i ozdobami związanymi ze Wszystkimi Świętymi.

Trendy i style zmieniają się we florystyce pogrzebowej bardzo szybko, jednak  niezmiennie od lat, wciąż najpopularniejszą dekoracją nagrobną pozostają wieńce na Wszystkich Świętych.

Pierwsze wieńce powstały około 4 tys. lat temu, gdy ludzie nauczyli się pleść girlandę. Pewnego dnia, ktoś po prostu połączył ze sobą dwa końce i tak powstała forma wieńca, znana nam do dziś. Egipcjanie pozostawiali niewielkie wieńce (20 – 30 cm średnicy) swoim zmarłym w grobowcach. Grecy i Rzymianie używali ich, aby oddać cześć bogom.

Niegdyś honorowano nim sportowców, ludzi kultury, uczonych. Dziś przede wszystkim służy on do oddania czci zmarłym. Jest symbolem ciągłości życia, nieśmiertelności duszy, ale także wiary i nadziei.

Wykonanie wieńca na Wszystkich Świętych nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Niemniej, korzystając nawet z gotowych podkładów, praca wymaga od nas dużej dawki cierpliwości i dokładności. Kompozycje wieńcowe można owijać, mocować haftkami, wtykać, kleić, oplatać. O tym, którą technikę powinniśmy wybrać, zdecyduje materiał roślinny, jakiego użyjemy. Pamiętajmy, aby kontrolnie, co jakiś czas, kłaść wieniec na podłodze i przyglądać mu się z góry, oceniając proporcje.

Wieńce na Wszystkich Świętych – rodzaje

Wieńce na Wszystkich Świętych - Wieniec pogrzebowy fioletowo-białyWieniec wiązany

Kwiaty, owoce i liście można wiązać na drucie, wałku lub na podkładzie z prasowanej słomy. Najczęściej wykorzystywany jest właśnie ten ostatni, owinięty zieloną taśmą do wieńców. Zieleń z iglaków (jodła, świerk, cis, jałowiec, cydr, daglezja, żywotnik itp.) przycinamy na wybraną przez siebie długość. Jeśli zależy nam na kompozycji równomiernej – gałązki powinny być krótkie. Jeśli użyjemy materiału dłuższego, nasza kompozycja będzie mniej spokojna. Prawa ręka układa materiał roślinny, zgodnie z obrotem wskazówek zegara, od środka na zewnątrz. Lewa ręka prowadzi drut, także zaczynając od środka. Końcówki gałązek nowego rzędu, zawsze powinny przykrywać łodyżki i mocowanie rzędu poprzedniego.  Musimy pamiętać także o tym, iż wewnętrzna średnica wieńca jest mniejsza niż zewnętrzna. Zatem krótsze gałązki przeznaczamy do wewnątrz, średnie na środek, a długie na zewnątrz.

Wieniec mocowany haftkami

Podstawą tego typu wieńców na Wszystkich Świętych jest słomiany korpus owinięty fizeliną. Materiał roślinny (najczęściej liście) mocujemy za pomocą haftek, ale idealnie sprawdzą się także i szpilki czy dekoracyjne igły. Podobnie, jak w przypadku wieńców wiązanych, i tutaj materiał roślinny dzielimy pod względem wielkości – mniejsze liście do środka wieńca, średnie na wierzch, a większe na zewnętrzną stronę. Musimy także pamiętać, aby każdy kolejny rząd liści przykrywał ogonki i haftki poprzedniego.

Wieniec wtykany

Wieńce na Wszystkich Świętych - Wieniec nagrobny z goździkamiDo jego przygotowania najczęściej używa się gotowych form, wykonanych z gąbki florystycznej. Tego typu wieńce na Wszystkich Świętych mają zasadniczą przewagę nad innymi technikami – użyte kwiaty, liście czy gałązki są doskonale zaopatrzone w wodę, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość.

Obróbka materiału roślinnego, wykorzystywanego do tworzenia tego rodzaju wieńca, jest identyczna, jak przy każdej innej kompozycji florystycznej z użyciem gąbki. Łodyżki ostrym nożykiem przycinamy pod skosem i wtykamy w głęboko w piankę.

Wieniec klejony

Do słomianego korpusu suszone kwiaty, gałązki, liście, owoce czy korę można także szybko i trwale przykleić za pomocą kleju na gorąco. Oczywiście, do przyklejania materiału roślinnego żywego używamy innego kleju. Często też możemy wykorzystać taśmę dwustronnie klejącą, zwłaszcza, jeśli mocujemy miękkie i delikatne liście – miłorząb czy czyściec. Dzięki temu materiał nie jest narażony na uszkodzenia i trwale przywiera do podłoża.

Dekoracja wieńca

Korpus wieńca, już przez samą swoją formę, kryje w sobie duży ładunek symboliczny. Dodatkowa ozdoba może jednak podnieść jego wartość emocjonalną, pod warunkiem – rzecz jasna – iż będzie pozostawała w harmonii w formą wieńca. Naczelną zasadą w ozdabianiu wieńców jest reguła złotego podziału. Dekoracja nie może zatem zajmować więcej niż jedną trzecią korpusu. Do głównych form dekoracji wieńca należą: forma symetryczna (szczególnie lubiane rozwiązanie; lustrzane odbicie obu stron) oraz forma asymetryczna (dekoracja składa się z dłuższej i krótszej strony). Możemy się jednak także spotkać z dekoracją rozproszoną, zgrupowaną, spływającą czy też dekoracją jedynie w formie ozdobnej wstęgi.

Wieniec warszawski

Wyjątkową formą wieńca na Wszystkich Świętych jest wieniec tzw. warszawski, stanowiący połączenie konstrukcji owalnej z konstrukcją w kształcie” litery T”. Jako podkład najczęściej używany jest materiał iglasty. Minusem tego rodzaju kompozycji jest jej wielkość. Na naprawdę duży wieniec zużywa się aż 100 – 200 kwiatów, najczęściej wykorzystując gerbery, róże, irysy, anturium, storczyki, lewkonie czy mieczniki. Nie możemy także zapomnieć o zieleni towarzyszącej, czyli pędach eukaliptusa, gipsówce, liściach paproci, palmy itp.

Bardzo często, skupiając się na wieńcu na Wszystkich Świętych, zapominamy o kwiatach do wazonu na grobie. Ważnym jest, aby wszystko się ze sobą komponowało. Warto więc zakupić do wazonu ten sam rodzaj kwiatów i ozdób, które zostały użyte w wieńcu. Oczywiście, kwiaty sztuczne postoją dłużej niż żywe i przetrwają pierwsze, listopadowe przymrozki, ale w tym jedynym dniu w roku, zróbmy wyjątek od swojej praktyczności.

Oto jak prezentują się wieńce na Wszystkich Świętych wykonane przez uczestników kursów florystyki