Zapraszamy do kontaktu we wszystkich miastach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Czy znaczenie kolorów kwiatów jest ważne ?Powrót do spisu inspiracji

Czy znaczenie kolorów kwiatów jest takie ważne?

Kolor od zawsze był obecny w kulturze. Każda społeczność przypisywała poszczególnym kolorom inny sens i znaczenie. Starożytni Egipcjanie wielką uwagę przywiązywali do kolorów słońca. Wierzono, że kolor promieni pochodzi od Boga. W starożytnych Chinach wyjątkową rangę posiadał kolor złoty, który przeznaczony był wyłącznie do dyspozycji cesarza. Rzymianie upodobali sobie czerwień, kolor władzy i przywilejów, a Grecy zdobili swoje szaty, dzieła i domy ciemną zielenią oraz różnymi odcieniami koloru niebieskiego.

Kolory są bardzo ważne w wielu dziedzinach. W zależności od użycia są różnie interpretowane. Są jednym z podstawowych elementów w sztuce i w wystroju wnętrz. Pomagają wyrazić osobowość – nasz ubiór, dobierane kolory, barwy, kontrasty ich zestawień komunikują otoczeniu preferowane przez nas wartości, normy, wzory zachowań.

Kolory są również bardzo ważne we florystyce. Różne znaczenia posiadają zarówno poszczególne gatunki kwiatów jak i ich kolory. Powinny być one dobierane odpowiednio do okazji, preferencji czy osoby, której są wręczane. Zastosowane jako dekoracje nie tylko upiększają wnętrza, ale również nadają charakter, pomagają podkreślić podniosłość danego wydarzenia.

Żółty znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty żółte

Kolor, który ma wiele znaczeń. Można je podzielić na pozytywne i negatywne. Współcześnie kwiaty w tym kolorze są symbolem przede wszystkim przyjaźni, również szczęścia i radości. Żółty bukiet będzie idealnym wyborem, kiedy chcemy pogratulować sukcesu, zdanego egzaminu, a także świetnym upominkiem bez okazji dla przyjaciółki, córki, mamy czy siostry. W wielu krajach barwa ta uznawana jest jako kolor słońca, a kwiaty w tym kolorze są oznaką nowego początku, dlatego bukiet może być świetnym upominkiem na pocieszenie.

Z drugiej strony barwa ta często uznawana jest za kolor zdrady, niewierności, zazdrości, tchórzliwość czy nienawiści. Aby nie zranić nieumyślnie obdarowanej osoby, warto do bukietu dołączyć bilecik z adnotacją dlaczego wybraliśmy właśnie ten kolor.

Kwiaty w tym kolorze: żonkil, słonecznik, jaskier, koreanka, frezja, tulipan, róża.

Słonecznik – kwiat ten ma dwa znaczenia. Z jednej strony oznacza dumę, pychę i niewdzięczność, a z drugiej szczęście, zabawę i ciepło.
Żółta róża – to oznaka zaprzepaszczonego uczucia lub zazdrości
Żonkil –  to przede wszystkim zazdrość, ale także miłość bez wzajemności.


Pomarańczowyznaczenie kolorów kwiatów - kwiaty pomarańczowe

Jest to kolor bardzo ciepły, oznaczający zabawę, radość, humor. Kwiaty w tym kolorze ożywiają wnętrza, emanują energią, są źródłem inspiracji. Kolor pomarańczowy kojarzy się z młodością, kreatywnością, fascynacją i entuzjazmem. Kwiaty w tym kolorze idealnie nadają się na przyjęciu ślubne organizowane w miesiącach wakacyjnych.

Co więcej barwa ta to mieszanka czerwieni z żółtym, dlatego jego symbolika jest czymś pomiędzy przyjaźnią (żółty kolor) a miłością (kolor czerwony). Bukiet w tym kolorze może oznaczać chęć zrobienia kolejnego kroku i fascynacji obdarowaną osobą. Jest to cicha nadzieja na coś więcej, że coś się wydarzy między dwiema osobami.

Kwiaty w tym kolorze: gerbera, kalia, gazania, aksamitka, lilia, miechunka, strelicja, nagietek.

 

 

 

 

 

znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty czerwone

Czerwony 

Czerwień jest silnie związana z sercem i sferą uczuć, dlatego uznawana jest za kolor miłości i namiętności.  Bukiet kwiatów w tym kolorze jest oznaką gorących uczuć i ogromnego zainteresowania, szczególnie jeśli są to czerwone róże. Oprócz pożądania czerwień symbolizuje siłę, odwagę, życie i piękno.

Kwiaty w tym kolorze: róże, tulipany, goździki, gerbery, amarylis, gladiola, mak, hibiskus, azalia, dalia, cynia, anturium, gwiazda betlejemska.

Jednakże znaczenie może być trochę inne w zależności od gatunku kwiatów. Czerwona róża czy tulipan są niczym wyznanie miłości, natomiast  goździk oznacza silną lecz niespełnioną namiętność. Maki niosą pocieszenie i wsparcie.

 

 

 

 

 


Różowy znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty różowe

Różowy symbolizuje kobiecość, delikatność, romantyczność, młodość. Różowy bukiet wręczamy wtedy, gdy chcemy podkreślić urok, wdzięk, piękno, także wyrazić podziw dla obdarowanej osoby. Różowe kwiaty są świetną alternatywą dla tych w kolorze czerwonym lub żółtym, ponieważ zachowują równowagę pomiędzy miłością a przyjaźnią. Będzie to także dobry prezent dla krewnych czy przyjaciół, ponieważ kolor ten reprezentuje także troskę i wdzięczność.
Kwiaty w tym kolorze są lekkie, świeże, symbolizują wiosnę. Stanowią doskonałą ozdobę na ślub w maju.

Kwiaty w tym kolorze: róża, gerbera, goździk, eustoma, kwiat wiśni, alstremeria, onętek, lak wonny, stokrotka, lilia, storczyk, cyklamen, piwonia, lwia paszcza, naparstnica, mieczyk, hortensja, dalia, magnolia

Różowa róża – oznacza niepewność w miłości. Powinna być wręczana kobiecie, co do której mężczyzna nie jest pewny, czy jego miłość jest odwzajemniona. Róża ta przemawia słowami: „Chciałbym wiedzieć, czy mnie kochasz!”.
Cyklamen –ostateczne rozstanie, bez szans na pogodzenie, zazwyczaj te kwiaty wybierają osoby bardzo nieśmiałe. Są symbolem skromności, niewinności i tajemnicy.

 

znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty fioletowe

Fioletowy 

Fioletowy podobnie jak żółty ma dwa znaczenia, pozytywne i negatywne. Kiedyś uznawany był za kolor smutku, pokuty i żałoby, często jest wykorzystywany we florystyce żałobnej. Ma duże znaczenie sakralne. W miłości oznacza rozstanie.

Dziś nadajemy mu bardziej pozytywne znaczenia. Kojarzy się z bogactwem, elegancją, wyjątkowością, a także z kreatywnością. Kwiaty w tym kolorze jeszcze bardziej podkreślają rangę wydarzenia, podczas którego są wręczane. To świetny sposób, aby powiedzieć, że obdarowana osoba jest dla nas wyjątkowa i jesteśmy w stanie dla niej zrobić naprawdę wiele. Dawane kobiecie podkreślają jej wdzięk, dojrzałość, kobiecość, wyrafinowanie, szlachetność.

Można je również podarować osobom zmęczonym, które potrzebują odpoczynku, chwili oddechu. Barwa ta rozjaśnia dzień, skłania do relaksu.

Kwiaty w tym kolorze: lawenda, irys, aster, bez, krokus, fiołek, hiacynt, bratek, orlik, łubin, storczyk, sasanka, groszek pachnący

Bez – przepadają za nim osoby obdarzone duża witalnością, lubiące się bawić, oznacza bardzo słodką obietnicę i początek nowej miłości, szalonej i młodzieńczej.
Bratek – podarowanie ich komuś znaczy, że zawsze pamiętamy o tej osobie i liczymy na to, że i ona o nas pamięta, dlatego dość często można je spotkać na cmentarzach, jako ozdoba nagrobków.
Hiacynt – oznacza przykrość wywołaną zachowaniem bliskiej osoby; mówi „przebacz bo zrobiłem źle i jest mi przykro”.
Irys – sugeruje, że ktoś o nas już nie pamięta.,
Fiołki wonny i alpejski – wyrażają smutek i żal.
Lawenda – mówi „Nie ufam Ci!”.

Niebieski znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty niebieskie

Niebieski jest symbolem świeżości, pokoju i wierności. Bukiet w tym kolorze warto wybrać wtedy, kiedy chcemy podkreślić nasze zaangażowanie czy zaufanie. Niebieski to kolor przyjaźni, dlatego wręczając kwiaty w tej kolorystyce zaakcentujemy nasze przywiązanie i sympatię. Niebieski uspokaja i łagodzi zmartwienia, będzie to zatem dobry prezent dla chorych czy zestresowanych osób, które mają liczne zmartwienia.

Kwiaty w tym kolorze: hortensja, chaber, niezapominajka, storczyk, ostróżka, szafirek, przylaszczka, rozwar wielokwiatowy, dzwonek okrągłolistny.

Niezapominajki – prośba o pamięć i kontynuację znajomości.
Chaber – to symbol tkliwości i miłosnego uczucia.

 

 

 

 

 

Biały znaczenie kolorów kwiatów - kwiaty białe

Białe kwiaty oznaczają czystość, niewinność, wierność, szczerość, mądrość. Kolor ten jest najczęściej wykorzystywany we florystyce ślubnej (szczególnie w miesiącach wiosennych i zimowych), aby podkreślić szczere uczucia. Biały bukiet wręcza się, kiedy chcemy wyrazić szacunek, wdzięk i piękno kobiety i jednocześnie podkreślić, że nie przekroczymy granicy wyznaczonej przez obdarowaną osobę. Jest to symbol skromności, elegancji.

Biały jest kolorem dość uniwersalnym, wykorzystywanym przy wielu uroczystościach, tj: ślub, komunia, pogrzeb. Bardzo łatwo go połączyć z innymi kolorami.

Kwiaty w tym kolorze: konwalia, frezja, lilia, kalia, narcyz, stokrotka, rumianek, orchidea, magnolia, róża, tulipan, margaretka, przebiśnieg

Biała róża – (podobnie jak kremowa) oznacza uduchowioną miłość, pokorę, niewinność, czystość i sekret. Tradycyjnie z białych róż składa się ślubny bukiet, który symbolizuje szczęśliwą miłość. Białe róże wyrażają szacunek, symbolizują honor i pokój.
Lilia – cnota, dobre intencje, jest również symbolem królewskości, majestatu i chwały
Narcyz – oznacza egoizm ukochanej osoby, ale także zazdrość i żal.
Stokrotki – ten, kto wręcza stokrotki, jest pełen dziecięcej niewinności… I jest trochę niezdecydowany.
Kalia oznacza podziw i piękno. Jeśli dostajesz od kogoś kalie, to znaczy, że naprawdę się podobasz.
Konwalia – w symbolice kwiatów konwalie oznaczają nieśmiałość, delikatność, są kwiatami młodych i zakochanych.

Każdy z kolorów może być interpretowany na kilka sposobów, każdy może odbierać je inaczej. Dla jednych wybór odpowiedniego koloru i gatunku będzie bardziej, dla pozostałym mniej istotny. Warto pamiętać, że poza poszczególnymi znaczeniami, kwiaty połączone w bukiet tracą swoją symbolikę. Jednak nadal pozostają doskonałym pomysłem na wiele okazji.

Czy znaczenie kolorów kwiatów jest ważne ?
4.4 (88.57%) 14 votes