Zapraszamy do kontaktu we wszystkich miastach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Czym jest florystykaPowrót do spisu aktualności

Florystyka jest wszechobecna w naszym codziennym życiu. Oprócz domów, które dekorujemy kwiatami przy różnych imprezach, a także bez okazji, florystyczne dekoracje są powszechne w większości obiektów użyteczności publicznej; w biurach, urzędach, bankach, restauracjach – wszędzie tam gdzie jest ktoś, kto dostrzega potrzebę wzbogacenia wnętrza elementami natury. W takim środowisku zwykle czujemy się najlepiej.

W zależności od możliwości finansowych firm, dekoracjami florystycznymi ozdabia się sale konferencyjne, biurka w gabinetach, recepcje, stoliki w restauracjach i wiele innych miejsc, pamiętając o zasadzie, że nie mogą one przeszkadzać. Fachowcy w tej dziedzinie – floryści, używają całego swojego kunsztu, aby zaaranżowane przez nich dekoracje kwiatowe były oryginalne, eleganckie i trwałe. Na ich gusta mają też wpływ mody i style aktualnie panujące we florystyce, a te zmieniają się często. Każdy nowy trend we florystyce niesie ze sobą nową filozofię, kolorystykę, nazwy, dobór roślin i naczyń oraz nowe przesłanie. Trendy florystyczne są źródłem informacji i inspiracji dla florystów.

Dekoracje roślinne na przestrzeni wieków

Bukiety kwiatowe w nietypowych naczyniachStarożytność i średniowiecze

Najstarsze uprawy róż powstały w Persji już trzy tysiące lat temu. Oprócz funkcji dekoracyjnej kwiaty spełniały jeszcze wiele innych ról; np.: za ich pośrednictwem składano cześć bogom, były wyrazem uznania dla zwycięzców, symbolem nieśmiertelności, symbolem miłości do kobiety, symbolem narodzin potomka.

Nie można też pominąć walorów zapachowych i leczniczych roślin; olejek różany i woda różana to ulubione kosmetyki Rzymian. Oczywiście te wyróżnione przez nich kwiaty zdobiły w dużych ilościach stoły biesiadne. Już wtedy wiele osób pasjonowała sztuka upiększania pomieszczeń kwiatami i komponowania przepięknych dekoracji roślinnych. W kolejnych epokach przybywało rodzajów i gatunków kwiatów uprawianych głównie do dekoracji wnętrz.

W średniowieczu używane do dekoracji rośliny były raczej zwyczajne, spotykane na łąkach, przy domach. Domy zdobiły zwykle zioła: wróżebne, miłosne, trujące i przeciw złu. W okresie odrodzenia zaczęto układać kwiaty w szklanych naczyniach, bogate domy zdobiono kwiecistymi girlandami. Bukiety zawierały dużą ilość roślin i były bardzo rozbudowane.

Kompozycja florystyczna - kurs florystyki w WarszawieFlorystyka w baroku i klasycyzmie

Okres baroku charakteryzuje mocno akcentowana symetria kompozycji, które były przebogate i często pompatyczne. Rokoko to styl miękkich linii, ornamentów i bogactwa dekoracji kwiatowych. Rokokowe kompozycje kwiatowe zdobiące wnętrza nabrały lekkości. W klasycyzmie zapanowała moda na eleganckie, wyszukane, a nawet wyrafinowane kompozycje kwiatowe. Neoklasycyzm powrócił do bogatej ornamentyki. Kompozycje kwiatowe były bardzo bogate, często też łączono kwiaty z owocami.

Wiek XIX i florystyka

Biedermeier to styl niemieckiej kultury mieszczańskiej początku XIX wieku. To wtedy powstał ulubiony do dzisiaj rodzaj bukietu dopasowanego do dłoni, często ślubnego, w którym kwiaty ułożone były promieniście i symetrycznie. Secesja to okres wyjątkowej dekoracyjności. Ulubione motywy artystów to rośliny, a szczególnie te o płynnych, falistych i wijących się liniach (nie koniecznie bogate i wyszukane, lecz często całkiem pospolite z łąk i lasów).

Romantyzm francuski zachwycił się zapachami kwiatowymi; w kompozycjach kwiatowych zwracano uwagę na tę cechę roślin. Kwiaty układano w bogatych naczyniach, zdobionych kryzami, wstążkami, liśćmi, piórami i wieloma innymi elementami. Romantyzm angielski preferował kompozycje bardzo okazałe, wypełnione dużą ilością kwiatów, ciężkie. Z uwagi na wielkość, często umieszczano je na cokole lub postumencie. Kwiaty stały się też modnym dodatkiem do stroju w formie przypinek czy broszek.

Florystyczna ozdoba na rękęWspółczesne nurty we florystyce

W wieku XX i obecnie dominuje olbrzymia różnorodność materiału roślinnego, a także rozwój akcesoriów. Na twórczość florystów miały i mają wpływ rozmaite kultury np. japońska, ale również i bogata stylistyka europejska. Florystyka rozwija się dynamicznie, pojawiają się nowe techniki w bukieciarstwie. Floryści kreują swoje wizje mające wpływ na mody florystyczne. Florystyka jest obecna w życiu codziennym.

Zasady bukieciarstwa i florystyki zostają wielokrotnie opisane w czasopismach i książkach na całym świecie. W wielu krajach odbywają się pokazy florystyczne, wyznaczające nowe trendy w tej dziedzinie. Wiele osób chce się uczyć i poznawać zasady florystyki. Akademia Florystyki jest instytucją szkoleniową, która tę potrzebę zaspokaja.