Zawód florysta

Kto może zostać florystą?

Florysta to zawód dla każdego, kto posiada chociaż odrobinę wyobraźni i zmysłu estetycznego. Nasze kursy podstawowe skierowane są do osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z kwiatami. Wszyscy, którzy kochają rośliny na pewno doskonale odnajdą się w tym zawodzie.


Kurs florystyki Zielona Góra - stanowisko pracy kursanta
Florystyka jest dziedziną, która bardzo mocno rozwinęła się w ostatnich latach. Dlatego też wzrosło zapotrzebowanie na florystów, którzy pracować będą nie tylko w kwiaciarniach, ale także w różnego rodzaju firmach usługowych. Kształcenie w zawodzie florysty może przebiegać w różnorodny sposób i jednym z nich są kursy florystyczne – podstawowy i zaawansowany – realizowane przez Akademię Florystyki.

Florysta 

Florysta tworzy dekoracje roślinne, od niewielkich kompozycji do rozwiązań przestrzennych, podnoszących estetykę otoczenia. Zajmuje się wizualną oprawą uroczystości i imprez oraz kompleksową dekoracją wnętrz, stosując rośliny ozdobne cięte i doniczkowe. Wykorzystuje w swojej pracy zasady kompozycji plastycznej oraz wiedzę dotyczącą sposobów zagospodarowania przestrzeni oraz dekoracji wnętrz.


Kurs florystyczny Zielona Góra -florystyka ślubna

Zadania zawodowe:

  • planowanie wykonywanie projektów dekoracji roślinnych,
  • dobór materiału roślinnego do tworzenia dekoracji roślinnej zależnie od stylu i rodzaju dekoracji, okazji, sezonu oraz warunków otoczenia,
  • przygotowywanie materiału roślinnego, suszu i sztucznych roślin do wykonania dekoracji,
  • wykonywanie dekoracji roślinnych różnego typu,
  • pielęgnacja roślin ciętych, doniczkowych o gotowych dekoracji florystycznych,
  • stylizacja wnętrz materiałem roślinnym w hotelach, biurach, sklepach, kościołach, mieszkaniach itp.,
  • przygotowywanie wystaw i konkursów roślinnych.

Gdzie pracuje florysta?

Kompozycje kolorystyczne w naczyniuOsoby, które ukończą kursy florystyczne mają możliwość pracy w kwiaciarni lub otwarcia własnej działalności w tym zakresie.  Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju firmy dekoratorskie. Zajmują się one przygotowywaniem wystrojów sal na przyjęcia takie jak śluby, komunie czy chrzciny. Innym miejsce, gdzie floryści znajdą dla siebie miejsce są firmy świadczące usługi z zakresu aranżacji ogrodów oraz wnętrz z wykorzystaniem dekoracji roślinnych.

Jak więc widać możliwości jest wiele w zależności od preferencji. Ukończenie kursów florystycznych otwiera szerokie spektrum możliwości do dalszej pracy w zawodzie florysty.