Zapraszamy do kontaktu we wszystkich miastach od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Wieniec adwentowy i bożonarodzeniowyPowrót do spisu inspiracji

Wieniec adwentowy to ozdoba, na której podczas trwania adwentu, co niedzielę zapala się jedną świecę. W sumie na wieńcu umieszcza się cztery świece. Zwyczaj strojenia wieńca adwentowego kultywowany jest wśród rodzin obchodzących Święta Bożego Narodzenia. Jest on symbolem oczekiwań na przyjście Jezusa, zaś ilość świec informuje ile czasu zostało do Bożego Narodzenia.

wieniec adwentowy czerwono złotyWieniec adwentowy dawniej…

Dawniej wieniec adwentowy lub bożonarodzeniowy robiony był własnoręcznie z żywych gałązek, za jego ozdobę służyły różnokolorowe (czerwone, żółte, srebrne i złote) wstążki. Do budowy wieńca wykorzystywano laur (symbol zwycięstwa nad prześladowaniem), sosnę, cis (symbol nieśmiertelności), ostrokrzew, którego kłujące gałęzie symbolizują koronę cierniową oraz cydr (symbol siły i uzdrowienia). Obecnie wieniec adwentowy odnaleźć można w kościołach, domy ozdabia się bardziej jego świeckim odpowiednikiem – stroikami bożonarodzeniowymi.

…i obecnie

Obecnie tradycyjny wieniec adwentowy lub stroik bożonarodzeniowy plecie się najczęściej z gałązek drzew iglastych (świerk, jodła, sosna, daglezja), wykorzystywane są również liście laurowe. Na tak przygotowanym wieńcu umieszcza się cztery świece, które mogą być białe lub w kolorach szat liturgicznych (z każdej niedzieli adwentu – trzy fioletowe i jedna czerwona). Coraz częściej odchodzi się tradycyjnej formy wieńca. Samodzielnie można go „zbudować” na drucianym stelażu, gąbce florystycznej lub na przykład w koszyczku czy innym głębszym naczyniu. Ozdób wieńca adwentowego jest naprawdę wiele, wykorzystać można mech, gałązki drzew iglastych, rajskie jabłuszka, owoce dzikiej róży, różnokolorowe wstążki (czy też zdobione symboliką świąteczną), a nawet pierniczki i bombki, które kojarzą się ze świąteczną atmosferą. Pięknie w kompozycję wpasują się szyszki pomalowane złotą lub srebrną farbą.

Wieńce bożonarodzeniowe najczęściej ustawia się w widocznym miejscu na stole lub komodzie, można je także podwiesić na wstążkach pod sufitem. Gotowe kompozycje można kupić w kwiaciarniach i sklepach, lecz najpiękniej prezentują się wieńce wykonane samodzielnie z wybranych przez nas materiałów. Wieniec adwentowy to ciekawa dekoracja, która wprowadzi nas w świąteczny nastrój.\

Masz pomysł na wieniec adwentowy lub bożonarodzeniowy? Przyślij nam zdjęcie swojej kompozycji, a umieścimy je na naszym facebooku: www.facebook.com/AkademiaFlorystyki.

Wieńce adwentowe i bożonarodzeniowe wykonane na kursach

Zapisz

No votes yet.
Please wait...