Choinka świąteczna – jak ubierać Bożonarodzeniowe drzewko?

Współcześnie choinka świąteczna przybiera różne formy. Bywają majestatyczne, tradycyjnie ozdabiane, zwisające z sufitu, wiszące na ścianach, wykonane z drewna, czy też minimalistyczne będące jedynie delikatnym akcentem świąt. Mnogość form i użytych do ich zdobienia materiałów jest niezliczona. Choinki w stylu rustykalnym, vintage, skandynawskim, ekologiczne – z materiałów z recyklingu i bogatej szaty roślinnej – w ostatnim czasie stały się bardzo modne. Wielbiciele elegancji i stylu glamour tez z pewnością znajdą coś dla siebie. Wciąż poszukujemy coraz to nowszych, zaskakujących rozwiązań czerpiąc jednocześnie z tradycji.

choinka świąteczna - drzewko Bożonarodzeniowe

Tradycja Bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z czasów pogańskich, ludowego folkloru i okresu po chrystianizacji. We florystyce symbolika odgrywa dużą rolę, warto więc mieć ją na uwadze również w przypadku choinki. Według chrześcijan jest nawiązaniem do rajskiego, biblijnego drzewa a według wierzeń ludowych jest symbolem życia, pomyślności i odrodzenia. Najczęściej wykorzystywane gatunki to: sosna, świerk lub jodła.

Choinka świąteczna – gra kolorami

czerwieni na choince świątecznejNajbardziej charakterystycznym kolorem używanym przy jej dekorowaniu jest czerwień i jej odcienie. Znajdziemy ją w rajskich jabłuszkach, kokardach, ostrokrzewie czy też gwieździe betlejemskiej (poinsecja), która miała wskazywać wędrowcom bezpieczną drogę do domu. Jest to kolor pełen mocy i siły, chroniący przed urokami. Czerwień pięknie komponuje się z zielenią – kolorem natury i nadziei. Chcąc nadać naszemu drzewku naturalistycznego stylu lub tylko dodać do niego akcent folkloru możemy wykorzystać takie dodatki jak: pierniki, słoma, kokardy z rafii, susz, cynamon, anyż, sizal (który świetnie imituje „włosy anielskie”) i owoce lasu. Niezastąpione też będą własnoręcznie wykonany ozdoby z ziaren kawy, drewna, papieru czy płótna. Tradycyjne łańcuchy możemy zastąpić nawleczonymi na sznur koralami lub orzechami ziemnymi.

Choinka świąteczna jednobarwna też ma swoich zwolenników. Takie drzewka są eleganckie i stonowane. W tym przypadku zabawa fakturami ozdób (brokatowe, aksamitne, metaliczne, matowe, błyszczące, jedwabiste, szkliste) i ich odcieniami dodaje blasku i ma dekoracyjny wyraz. Biel symbolizuje zimę, światło, świeżość i życie duchowe. W tej tonacji często wykorzystujemy pióra – jako atrybut anielskości, śnieżynki, sztuczny śnieg, bombki pokryte miękkim filcem, jemiołę, korę brzozy, kwiaty ciemiernika (Helleborus Niger) inaczej nazywane różami Bożego Narodzenia. Biel delikatnie podkreślą przeźroczyste lampki choinkowe i szklane ozdoby. Kolor ten bardzo dobrze komponuje się z ecru, srebrnym, niebieskim lub różowym.

Ciekawą inspiracją jest połączenie zieleni z seledynem i odcieniami niebieskiego. Przy tym zestawieniu kolorów kwiaty hortensji będą niebanalnym dodatkiem. Kolory złoty, miedziany i srebrny w błyszczących lub postarzonych wersjach dodadzą choince świątecznej splendoru. Nie warto jednak z nimi przesadzać, by nie przyćmiły całej dekoracji. Mogą to być np. malowane orzechy symbolizujące mądrość i dostatek, gwiazdy, dzwoneczki niosące dobrą nowinę i światełka – jako symbol wiecznie żywego ognia.

Tworzenie choinki świątecznej z materiału

ozdoby na choinkę

Warto poeksperymentować z różnymi materiałami przy konstruowaniu samej choinki. Z gałęzi lub drewnianych listewek możemy stworzyć konstrukcję na wzór naszego drzewka. Mogą być to instalacje trójwymiarowe lub płaskie. Ciekawym rozwiązaniem są też choinki wiszące na ścianie, zrobione na podstawie z kartonu (do którego przyklejamy ozdoby takie jak szyszki, orzechy itp.) lub z połączonych ze sobą sznurkami patyków. Drzewka tworzymy również na podstawie stożków (np. papierowych, ratanowych). Przy konstruowaniu przyda się nam również siatka florystyczna lub ogrodowa, która po nadaniu jej formy choinki, będzie idealną bazą do dalszego ozdabiania.

Dekoracja domu choinką Bożonarodzeniową

Przy dekorowaniu kwiatami ciętymi warto odpowiednio je zabezpieczyć i użyć bombek lub fiolek, które posłużą nam za pojemniczki na wodę. Gwarantuje to dłuższą trwałość roślinom. Śmiało możemy wykorzystać też kwiaty i rośliny suszone.

Dzięki udekorowanemu drzewku nasze otoczenie nabiera magii i zyskuje ducha świąt. Inspiracją i miłą ideą wprowadzającą nas w świąteczną atmosferę będą wspólnie wykonywane choinki i ozdoby. Możne je przygotować na tematycznych warsztatach lub w gronie rodziny i przyjaciół.