Biżuteria kwiatowa

Jednym z najnowszych trendów w sezonie wiosenno-letnim jest biżuteria kwiatowa. Swoją oryginalnością zwraca uwagę innych i pozwala wyróżnić się z tłumu. Biżuteria kwiatowa może stanowić alternatywę dla tradycyjnych ozdób zakładanych przez kobiety na różne okazje – ślub, ważną rocznicę, czy kolację biznesową.

Florystyczna ozdoba na rękę

Kwiatowe dzieła sztuki

Biżuteria ta robiona jest na zamówienie i dopasowywana jest do wymagań i oczekiwań osoby, dla której jest wykonywana. Może być bardzo subtelna i delikatna lub odważna i przyciągająca wzrok. Każda z ozdób wykonywana jest przez artystę-florystę i wydaje się być małym dziełem sztuki, a kobieta nosząca biżuterię kwiatową może być pewna, ze nikt nie przejdzie koło niej obojętnie. Niezliczone formy, struktury, kolory, kształty i wielkości kwiatów pozwalają dostosować biżuterię do każdej okazji i pory roku. Z kwiatów można stworzyć kolczyki, naszyjniki, bransolety oraz wszelkiego rodzaju ozdoby do włosów.

Istotnym jest żeby odpowiednio wyważyć ilość noszonych dodatków – przy wyborze skromnego wzoru można sobie pozwolić na kilka ozdób (np. kolczyki, bransoletę oraz spinkę do włosów), jeżeli zdecydujemy się na coś większego, należy ograniczyć się do jednego lub dwóch akcentów (np. okazały naszyjnik lub bogaty wieniec na głowę).

Ozodba kwiatowa na rękę

Biżuteria kwiatowa dla mężczyzn

Nie tylko kobiety mogą korzystać z uroku kwiatów. Męski ubiór zdobić mogą kwiaty w butonierce (np. ozdobny goździk lub róża). W przypadku ślubu, kwiat do butonierki powinien pasować kolorystycznie do bukietu Panny Młodej. W ten sposób można też przyozdobić marynarkę świadka. Przyjęło się, że ozdoby dla świadków są w zbliżonym stylu i kolorystyce, lecz nieco skromniejsze niż kwiaty Młodej Pary. Męski garnitur można ozdobić za pomocą tzw. przypinki. Terminem tym określa się kompozycję kwiatową przypiętą długą szpilką do klapy marynarki.

Jakich kwiatów użyć

Każdy kwiat użyty do stworzenia biżuterii kwiatowej musi być świeży i odpowiednio nawodniony. Florysta wykonujący biżuterię z kwiatów powinien poinstruować kupującego o tym, w jaki sposób powinna być przechowywana dana kompozycja. Często końce pędów rośliny poddawane są zabiegowi watowania (czyli owijania pędu skrawkami mokrej waty, co zabezpiecza przed utratą wody), a końcówki łodyg zabezpieczane są taśmą florystyczną. Czasem floryści w celu dodatkowego zabezpieczenia kwiatów używają specjalnego preparatu, który znacznie ogranicza parowanie wody z rośliny.