Kompozycja na Wszystkich Świętych

1 listopada to ważny dzień, kiedy chcemy, aby groby naszych bliskich wyglądały wyjątkowo. Zaprezentowana na poniższym filmie kompozycja na Wszystkich Świętych jest jedną z propozycji, jaką można wykonać przed Dniem Zadusznym.

Kompozycja na Wszystkich Świętych wykonana przez panią Jadwigę Madej, absolwentkę kursu podstawowego florystyki organizowanego przez naszą Akademię. Film zgłoszony został na konkurs “Florystyka w obiektywie” organizowany przez Akademię Florystyki na przełomie 2014/15. Wykonana kompozycja wyróżnia się prostotą, naturalnością, trwałością. Kompozycja ma kształt krzyża ozdobionego suszonymi kwiatami.

Materiały potrzebne do wykonania kompozycji:

  • 6 plastrów brzozy,
  • zasuszone róże i chortensje (ew. mogą być inne kwiaty i liście),
  • listewki – jedna długa i dwie krótkie,
  • pojemnik,
  • gąbka florystyczna,
  • gips,
  • klej na gorąco,
  • narzędzia florystyczne: sekator, łyżka, nóż.

Kompozycja na Wszystkich Świętych krok po kroku

1. Do naczynia wlewamy masę gipsową, tak aby wypełniła 3/4 jego objętości. Kładziemy na wierzch dopasowaną do kształtu naczynia gąbkę florystyczną z wyciętym w środku otworem, w który wkładamy pionowo długą listewkę. Czekamy, aż gips zastygnie.

2. Za pomocą kleju na gorąco i krótkich listewek łączymy ze sobą trze plastry brzozy, które będą tworzyć poziome ramię krzyża (należy pamiętać o zostawieniu po środku miejsca na pionową listwę).
Następnie przymocowujemy pozostałe plastry i poziome ramię to znajdującej się w gipsie listwy tak, aby całość miała kształt krzyża. Należy zwrócić uwagę, aby użyć odpowiedniej ilości kleju, żeby nasza kompozycja na Wszystkich Świętych była trwała.

4. Ozdabiamy naszą kompozycję zasuszonymi różami wkładając je w gąbkę florystyczną. Wystającą gąbkę, która jest materiałem technicznym, maskujemy za pomocą zasuszonych chortensji. Alternatywą może być wykorzystanie żywych kwiatów do ozdabiania krzyża, należy jednak mieć świadomość, że są one dużo mniej trwałe i nie przetrwają na cmentarzu wielu dni.

Zobacz film prezentujący szczegółowo wykonywanie kompozycji

Masz pomysł na ciekawą kompozycję florystyczną na Wszystkich Świętych lub na inną okoliczność? Nagraj film i wyślij do nas, a umieścimy go na naszym kanale YouTube.
Pochwal się swoją pracą przed tysiącami odbiorców.