Ozdabianie butelek

Zdobienie butelek jest świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących wyjątkowych i niepowtarzalnych ozdób. Wzrost popularności sztuki decoupage przyczynił się do zapoczątkowania mody na samodzielne tworzenie dodatków do domów i mieszkań. Butelki można zdobić na wiele sposobów, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Ozdobne pakowanie butelki z winemOzdabianie butelek – niezbędne materiały

Najlepszym materiałem wyjściowym do zdobienia są szklane butelki i słoiki. Jako bazę możemy wykorzystać butelki o prostym kształcie (w tym przypadku możemy wykorzystać butelki po sokach i piwie) lub bardziej ozdobne, dostępne do kupienia w sklepach z akcesoriami do tworzenia decoupage. Do ozdobienia butelki w stylu decoupage trzeba zaopatrzyć się w serwetki papierowe z wybranym wzorem, grunt (może być to specjalny środek przeznaczony do tworzenia w tym stylu lub zwykły grunt do ścian), farbę akrylową w wybranym kolorze, klej do drewna oraz lakier. Ozdabiając butelkę tylko poprzez jej malowanie, wystarczy zaopatrzyć się w farby i klej (do stworzenia wzorów wypukłych) oraz ewentualnie lakier, gdy zależy nam na tym, żeby butelka miała lekki połysk.

Dekoracja butelki na prezentOzdabianie butelek – decoupage i florystyka

Posługując się techniką decoupage należy pamiętać o cierpliwości i odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy. Butelkę przed pokryciem ozdobami należy oczyścić z etykiet i dokładnie umyć. Przed malowaniem warto przetrzeć szklaną powierzchnię papierem ściernym, co spowoduje jej lekkie zmatowienie, które umożliwi równomierne nałożenie farby. Kolejnym etapem jest gruntowanie. Aby grunt nie spłynął z butelki, warto rozrobić go z farbą, a następnie rozprowadzić go równomiernie po powierzchni butelki. Przed pomalowaniem butelki farbą, należy upewnić się, iż grunt zasechł całkowicie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać nakładamy odpowiednią ilość warstw farby (za każdym razem czekając aż poprzednia warstwa zaschnie). Następnym krokiem jest nałożenie pędzelkiem cienkiej warstwy kleju oraz wycięcie z serwetek wybranych przez nas wzorów. Wycięte elementy należy nałożyć na butelkę oraz delikatnie usunąć powstałe pod nimi pęcherzyki powietrza. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru i wypełnienie butelki. Tak ozdobiona butelka służyć może za wazon lub pojemnik na sól do kąpieli czy żel pod prysznic.

Jeżeli uważamy, że sztuka decoupage nie jest dla nas i zależy nam na czymś prostszym, pomalowaną wcześniej butelką możemy zdobić plastikowymi lub glinianymi elementami dostępnymi w sklepach. Możemy je pomalować na dowolne kolory i przyklejać w wybranych przez nas miejscach. Najprostszym sposobem zdobienia jest stworzenie na gładkiej butelce wzorów z kleju, a następnie pomalowanie całości farbą. Samodzielnie ozdobione butelki mogą być zarówno świetnym prezentem, jak i ozdobą dla naszego domu.