Dekoracja stołu na chrzciny

Chrzciny to jedna z najważniejszych uroczystości rodzinnych. Młodzi rodzice, którzy decydują się na ochrzczenie dziecka, mają przed sobą nie lada wyzwanie. Oprócz opieki nad niemowlęciem, na głowie mają też wiele spraw, które na ten dzień należy zorganizować – zaczynając od spraw formalnych w kościele, a na przygotowaniu przyjęcia kończąc. Często przy tak napiętym grafiku, łatwo zapomnieć o odpowiednim udekorowaniu stołu i jego otoczenia. Jest jednak kilka trików, które pozwolą zrobić to szybko, tanio i efektownie.

Dekoracja stołu na chrzciny

Ozdoby papierowe

Dekoracja stołu  na chrzciny uzależniona jest od posiadanych środków finansowych. Jeśli nasz budżet jest mały, możemy z powodzeniem wykonać ozdoby papierowe, które wyglądają czasem efektowniej niż kompozycje kwiatowe! Potrzebne nam do nich jedynie arkusze papieru i klej w pistolecie. Z papieru wykonujemy harmonijki dowolnej wielkości, a następnie sklejamy ze sobą kilka harmonijek brzegami, aż powstanie pełne koło. Voila, papierowa rozeta gotowa! Wykorzystać możemy do tego zwykły, biały papier ksero, ale ciekawie wyglądają też pastelowe akcenty w połączeniu z bielą. Jeśli posiadamy wykrawaczki do papieru, to możemy ozdobić też brzegi rozet, jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu, możemy wykorzystać nawet zwykły dziurkacz.

chrzest - rozeta

 

 

 

 

Rozety można powiesić nad stołem, a ich miniaturowe wersje rozłożyć obok talerzyków.

 

chrezst - półrozetaMożemy też wykonać girlandę i rozwiesić ją w pomieszczeniu – będzie pięknym tłem dla naszego stołu. Taką girlandę wykonuje się ze zwykłych trójkątów z białego papieru, możemy jednak też nawiązać do naszych rozet i zrobić girlandę z półrozet. Wystarczy wykonać półrozetę, a w pierwsze zagięcie harmonijki wkleić sznurek, używając kleju na gorąco.

Dekoracja stołu na chrzciny – tiul

Jeśli nasz budżet jest nieco większy i możemy na dekorowanie poświęcić kilka godzin, dobrym pomysłem jest wykonanie pomponów tiulowych. Pompony rozwiesić możemy nad stołem, a ich mniejsze wersje przywiesić na każdym krześle. Z tego samego koloru tiulu możemy wykonać kokardki i porozkładać je na każdym talerzu. Możemy tez takimi kokardkami ozdobić drobiazg wręczany każdemu z gości.

Kwiaty – dekoracja stołu na chrzciny

Oczywiście, możemy postawić też na tradycyjne kwiaty, które zawsze dobrze wyglądają. Jeśli mamy ogród, wykorzystajmy aktualnie kwitnące gatunki. Możemy wykonać kompozycje z kwiatów, liści oraz owoców. Jeżeli mamy czas i zapał możemy też wybrać się na giełdę kwiatową i kupić pięknie pasujące do tej uroczystości eustomy, gipsówkę, tulipany czy stokrotki. Warto wybrać kwiaty sezonowe w odcieniach bieli i pasteli. Nie zapomnijmy zakupić też gąbki florystycznej do kwiatów żywych oraz ostrego nożyka florystycznego.

Dekoracja stołu na chrzciny - kwiatychrzest - tulipan

chrzest - donicaWybierzmy odpowiednie naczynie – na stoły świetnie sprawdzają się niskie, podłużne donice. Pamiętajmy, aby nasza kompozycja nie była za wysoka – tak, aby goście siedzący naprzeciw siebie nie byli przez nią oddzieleni. Dajmy gąbce nasiąknąć w wodzie i dotnijmy ją ostrym nożem do naszego naczynia. Niech nasza inwencja nas poniesie. Ważne, aby kompozycja miała odpowiednie proporcje i była na tyle szczelna, aby nie było widać gąbki. Reszta zależy od naszej wyobraźni!

Kwiaty, które nam pozostaną, mogą ozdobić serwetki, wizytówki z imionami, czy potrawy.

Jak widać, nasz budżet nie gra roli. Jeśli mamy chęci i odrobinę czasu, piękną dekoracje stołu na chrzciny możemy wykonać nawet za kilka złotych!

chrzest - dodatki chrzest - potrawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor:
Tekst – Maja Szulczyk,
Zdjęcia – Maja Szulczyk i Olga Bilska