Kokedama – minimalizm w japońskim stylu

Bonsai, ikebany czy kwiaty kwitnącej wiśni to florystyczne symbole Japonii. Jednak od pewnego czasu, w polskich mieszkaniach i przestrzeniach publicznych możemy spotkać się z tzw. wiszącymi ogrodami, czyli kokedama, które dosłownie oznaczają „kule mchu”.

Dopiero niedawno pojawiła się idea, aby korzenie wraz z ziemią otulić mchem i nadać im zupełnie nową, niepowtarzalną formę oraz funkcjonalność. Kokedamy bowiem świetnie sprawdzają się podwieszone do sufitu, jaki i ustawione na podstawce. Jak w takim razie je wykonać?

Chociaż na pierwszy rzut oka ich przygotowanie wydaje się banalnie proste, to może jednak sprawić kilka trudności. Szczególnie jeśli gleba, której użyjemy do jej wykonania nie będzie odpowiedniej jakości.

Od czego w takim razie zacząć przygodę z „kulą mchu”?

Kokedama – pierwsze kroki…

Należy określić  warunki, w jakich chcemy eksponować naszą kokedamę oraz sprawdzić, jakie światło będzie w miejscu, w którym chcemy umieścić kulę. Ważny jest także czas, jaki będziemy mieli na pielęgnację naszej rośliny.

kokedama na regale
foto: 1millionwomen.com.au

 

W momencie, gdy będziemy już znali odpowiedź na te pytania, pozostanie nam wybór odpowiedniej sadzonki. Pamiętajmy, że nie wszystkie gatunki nadają się do tego rodzaju uprawy, ponieważ system korzenny niektórych z nich, może zbyt szybko rosnąć sprawiając, że po kilku miesiącach od posadzenia rośliny, trzeba ją będzie przesadzić.

Kolejnym elementem, który należy określić jest rodzaj mchu. Do kokedamy możemy użyć zarówno tego żywego* jak i suszonego. Gdy zdecydujemy się na tę pierwszą opcję, dobierzmy do niego roślinę, która będzie lubiła podobne warunki, czyli wilgoć oraz półcień bądź światło rozproszone. Tutaj świetnie sprawdzą się np. paprocie, asparagusy, fitonie, bluszcze czy zielistki. Kiedy jednak wybierzemy mech suszony, wykorzystajmy różnego rodzaju sukulenty. Unikajmy natomiast roślin zielnych, marantów i mulenbeków.

Kokedama – krok po kroku…

Gdy mamy już wszystko wybrane czas zabrać się do pracy. W tym celu przygotuj:

  • sadzonkę;
  • glinkę akadama, czyli tzw. ziemię do bonsai;
  • ziemię (uniwersalną bądź odpowiednią dobraną do rośliny);
  • mech;
  • sznurek bądź drucik;
  • wodę;
  • rękawiczki;
  • nożyczki.

 

Zaczynamy…

1. Wyjmij sadzonkę z doniczki i delikatnie oczyść jej korzenie. Usuń tyle ziemi, ile dasz radę, ale uważając, aby nie uszkodzić sytemu korzeniowego.
2. Przygotuj ziemię pamiętając, że jest to jeden z najważniejszych elementów tworzenia kokedamy. W tym celu zmieszaj ziemię (uniwersalną bądź dobraną do rodzaju wybranej roślinki) z glinką akadama w proporcjach 7:3 (7 części ziemi, 3 glinki). Dodaj wody i dokładnie wymieszaj. Powstała masa powinna mieć konsystencje gliny.
3. Ugniataj ziemię, formując kulę wielkością pasującą do korzeni sadzonki. W jej środku zrób otwór, uważając, aby nie zepsuć konstrukcji.
4. Korzenie rośliny delikatnie zbierz, owiń niewielką ilością mchu i umieść w kuli, a następnie dokładnie ubij ziemię. W razie konieczności, dodaj wody, aby poprawić plastycznej gleby.
5. Teraz czas na mech, który mocno dociśnij do kuli, aby się do niej dobrze przykleił.
6. Gdy mech będzie równomiernie rozmieszczony owiń go sznurkiem. Jego końce możesz wykorzystać do zawieszenia kodedamy.
7. Gotową kulę wstaw do naczynia z wodą, na około kwadrans.

Pielęgnacja kokedamy

Kokedama będzie pięknie się prezentować, jeśli systematycznie będziesz o nią dbać. W zależności od wybranej sadzonki, dostosuj formę jej pielęgnacji.

Jeśli wybrałeś kulę z żywym mchem, codziennie rano staraj się zraszać ją przegotowaną wodą, a raz na tydzień zafunduj jej kąpiel w wodzie, tak aby dobrze się napiła. Pamiętaj również, aby wybrać jej miejsce, w którym nie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie słońca.

Podobnie jak w przypadku lasów w szkle, tak również tutaj Twój ogród, w zależności od wybranej roślinki po około 2-3 latach będzie wymagał przesadzenia i stworzenia nowej kompozycji. Jest to naturalny proces więc się nim nie przejmuj i traktuj to jako kolejny, nowy etap ewolucji Twojej kokedamy.

Powodzenia!

kokedama pojedyncza

kokedama paprocie
foto: stroikowo.pl

 

 

Źródła:
1. Kagawa, Kokedama: A step-by-step guide, b.m.w. 2015.
T. Heibel, T. de Give, Rooted in design, New York 2015.

autorka: Milena Kowalska