Pomysł na Dzień Kobiet – kwiatowe babeczki

Dzień Kobiet, ustanowiony w 1910 r., jako wyraz szacunku dla kobiet walczących o równouprawnienie, uznawany jest prawie na całym świecie. W Polsce ma szczególne znaczenie, przez lata było to flagowe święto PRL-u. Jednitraktują 8 marca jako relikt minionej epoki, ale przez większość społeczeństwa ten dzień wciąż jest wspominany i obchodzony z sentymentem.

kompozycja-dekoracja-na-dzień-kobiet (18)Minęły czasy, gdy kobiety dostawały w prezencie przydział rajstop i czerwonego goździka do ozdoby. Od ponad 25 lat mamy w kwiaciarniach dużo większy wybór kwiatów i upominków związanych z Dniem Kobiet. Jednak nadal duch tego dnia przepełnia symbolika pojedynczego kwiatu. Panowie najczęściej wybierają tulipany, głównie czerwone, a także czerwone róże i goździki, które są obecnie żartobliwym nawiązaniem do przeszłości. Przywiązanie mężczyzn do tradycji ma kilka źródeł. Prezent w postaci symbolicznego kwiatka jest prosty i nie wymaga zbytniego zaangażowania. Jak przekonać panów, aby zamiast przysłowiowego tulipana, w przypadający 8 marca Dzień Kobiet sięgnęli po coś innego?

Właściciele kwiaciarni muszą stawiać na innowacyjność i proponować nowości. Ponieważ 8 marca nie obchodzimy święta tylko swoich najbliższych kobiet, czyli żony, dziewczyny, siostry czy matki, ale wszystkich kobiet, z którymi mamy do czynienia, klienci muszą mieć wybór. Kwiaty dla żony powinny być inne niż dla współpracownicy, a hurtowo zamawiane kwiaty do pracy możemy zamienić na małe florystyczne upominki.

kompozycja-dekoracja-na-dzień-kobiet (16)Dzisiejsza propozycja skierowana jest głównie do pracowników kwiaciarń, ale mogą z niej oczywiście skorzystać wszyscy panowie chcący zabłysnąć pomysłowością i zrobić wrażenie na kobietach w dniu ich święta. Proponuję paterę pełną kwiatowych babeczek, które można ofiarować wszystkim koleżankom z biura w Dzień Kobiet. To florystyczne cudo jest kapitalnym rozwiązaniem dla panów pracujących z wieloma kobietami, które czekają na podarunek w Dniu Kobiet. Jest to też dobry pomysł na obdarowanie dziewczynek z klasy lub grupy przedszkolnej, do której chodzą wasi synowie.

Do przygotowanie dekoracji na Dzień Kobiet przydadzą się:

 • zieleń dekoracyjna:
 • silikonowe foremki do muffinek
  • Róże – różne kolory: żółty, różowy, fioletowy,
  • Żonkile
  • Goździki gałązkowe
 • gąbka florystyczna
 • pinholder
 • plastelina florystyczna
 • kwiaty:
  • Eukaliptus drobny
  • Asparagus
 • szpilki ozdobne
 • etykietki z imionami koleżanek
 • patera na ciasto

Jak zrobić kwiatowe babeczki na Dzień Kobiet


Tworzenie kompozycji zaczynamy od namoczenia zielonej gąbki do kwiatów i przycięcia jej do odpowiedniego kształtu. Gąbka nie powinna wystawać ponad brzeg foremki. Rozgnieć w dłoni niewielki kawałek plasteliny florystycznej i przyklej ja do podstawy pinholdera. Wbij pinholder w gąbkę, a całość konstrukcji przymocuj do środka silikonowej formy, aby trzymała się stabilnie.


kompozycja-dekoracja-na-dzień-kobiet (5)

kompozycja-dekoracja-na-dzień-kobiet (9)


Następnie zacznij układać kwiaty tworząc niepowtarzalne kolorowe kompozycje w kształcie babeczek. Ich wielkość dostosuj do swoich potrzeb. Postaraj się, aby każda z kwiatowych muffinek była inna, a jej charakter pasował do obdarowanej dziewczyny. Do kompozycji wybierz kwiaty zwiastujące nadejście wiosny. Oprócz zaproponowanych wyżej gatunków dobrze sprawdzą się: dzwonki, szafirki, margerytki, pachnące frezje, jaskry i anemony.


Każdy z upominków oznacz karteczką z imieniem kobiety, dla której jest przeznaczony. Użyj do tego ozdobnych szpilek. Wszystkie przygotowane muffinki zaprezentuj na paterze na ciasto lub dużym talerzu deserowym.

kompozycja-dekoracja-na-dzień-kobiet (20)

Kwiatowe babeczki na Dzień Kobiet z pewnością okażą się hitem w niejednym miejscu pracy, a panowie decydujący się na tak oryginalny podarunek, będą mogli liczyć na pomoc i wdzięczność koleżanek jeszcze przez długie tygodnie po 8 marca.

Iwona Pękala-Popek