Wiązanki i bukiety do komunii

Wiązanki i bukiety dla dzieci komunijnych

Pierwsza Komunia Święta to ważny moment w życiu dziecka i warto zadbać o jego odświętną oprawę. Dziewczynki w dniu Pierwszej Komunii Świętej trzymają w rękach bukiety do komunii z żywych kwiatów – to eleganckie uzupełnienie białych sukienek oraz alb. Odpowiednio dobrane bukieciki podkreślają doniosłość uroczystości i urozmaicają odświętny ubiór.

W naszej kulturze kolor biały jest symbolem czystości i niewinności, dlatego jest wiodącym kolorem wszelkich komunijnych dekoracji. Jako barwy towarzyszące, świetnie sprawdzają się błękity, róże oraz radosne żółcie. Kolory te najlepiej oddają istotę sakramentu oraz najbardziej harmonizują z niewinnością dzieci. Bukiety do komunii muszą być dopasowane do wzrostu, płci i postury dziecka, nie powinny być zbyt okazałe.

Charakterystyka florystycznych ozdób komunijnych

Wiązanki, czy raczej niewielkie bukiety do Komunii, wykonuje się zwykle z drobnych kwiatów, w specjalnym, małym mikrofonie. Przygotowuje się je tak jak wiązanki biedermeierowskie, ale są one mniejsze niż typowe wiązanki ślubne.  Bukieciki do Komunii wykonuje się z tych samych kwiatów co wianek (jeśli taki jest przewidziany). Są one wykończone niewielką kryzą z haftu angielskiego lub koronki. Jako dekorację kwiatów mogą mieć zamontowaną małą girlandę z koralików, kryształków czy perełek. Innym sposobem wykonania bukiecika jest odpowiednie ułożenie i związanie kwiatów. W roli bukiecika występują też rożki z kwiatami.

Należy pamiętać, że kwiaty na komunię  to tylko dodatek do stroju, a nie jego główna część. Bukieciki komunijne można zrobić z wielu gatunków kwiatów. Najczęściej wykorzystuje się kwiaty kojarzące się z wiosną, odrodzeniem, czystością i niewinnością: stokrotki, konwalie, margerytki czy różyczki w pastelowych barwach. Sprawdzą się one znakomicie jako element wianków dla dziewczynek, stroików dla chłopców oraz bukiecików, dopełniających uroku komunijnego stroju oraz świątecznego stołu. Z mniej tradycyjnych kwiatów, możemy z powodzeniem sięgnąć po białe storczyki i frezje, lilie, niektóre odmiany chryzantem gałązkowych czy białe kwiatostany hortensji.