Wiosenny tort z kwiatów

Wiosenny tort z kwiatów to jedna z naszych propozycji na udekorowanie domu w pierwsze cieplejsze dni.

Przedwiośnie przynosi ze sobą bogactwo pachnących kwiatów i niewinnie przebijającej się zieleni. Już pod koniec zimy pojawiają się narcyzy, przebiśniegi, hiacynty i szafirki. Chętnie kupujemy te piękne kwiaty, aby były ozdobą naszych domów i z powodzeniem zastąpiły bożonarodzeniowe kompozycje. Zachęcają nas wielością kolorów, faktur, to prawdziwe hity lutego i marca.

wiosenny-tort-z-kwiatów (21)Po ciężkich zimowych dekoracjach przyszedł czas na delikatność i eteryczność. By poczuć wiosnę wybieramy proste, pojedyncze rośliny w doniczkach otulonych fizeliną lub filcem, popularne są także zestawy kilku kwiatów w kolorowej osłonce.

Kwiaty cebulowe w doniczce możemy śmiało łączyć z kwiatami ciętymi i tworzyć niezapomniane florystyczne dzieła. Do uświetnienia rodzinnego niedzielnego obiadu lub podwieczorku przy kawie odpowiednia będzie dekoracja w kształcie jednopiętrowego tortu z kwiatów i mchu. Wykonany przez nas wiosenny tort na pewno spodoba się wszystkim. którzy odwiedzą nas w okresie Wielkiej Nocy.

Do wykonania kompozycji wiosenny tort z kwiatów potrzebne będą:

 • gąbka florystyczna
 • kwiaty cięte
  • Białe krokusy
  • Białe szafirki
 • folia aluminiowa
 • koronkowa wstążka
 • perełki
 • kwiaty cebulowe:
  • Białe tulipany
 • mech
 • duży deserowy talerz

Wiosenny tort krok po kroku


Tworzenie dekoracji zaczynamy od namoczenia gąbki do kwiatów żywych. Docinamy gąbkę do kształtu podstawy, czyli talerza, zostawiając na jego brzegu kilka centymetrowy okrąg wolnej przestrzeni.

wiosenny-tort-z-kwiatów (2) wiosenny-tort-z-kwiatów (3)


wiosenny-tort-z-kwiatów (6)

Aby zabezpieczyć talerz przed wyciekającą z gąbki wodą, obkładamy od dołu podkład folia aluminiową.

Z wierzchu gotowej podstawy tortu wydrążamy, łyżeczką do herbaty, niewielkie zagłębienia, w które schowamy korzenie cebulek kwiatowych. Należy pamiętać, aby te miejsca nie były zbyt głębokie, ze względu na możliwość gnicia cebul przy za długim kontakcie z mokrym podłożem.


Wczesne kwiaty cebulowe dobrze sobie radzą zarówno w ziemi jak i w innych podłożach. Bez obaw możemy je wyjąć z plastikowych doniczek i po oczyszczeniu z piasku umieścić w przygotowanej konstrukcji.

Całe rośliny krokusów i szafirków układamy na górze gąbki. Do mocowania używamy drucika florystycznego. Kwiaty doniczkowe uzupełniamy kilkoma ciętymi tulipanami. Rośliny  komponujemy na różnych wysokościach, tak, by powstała lekka i nowoczesna dekoracja. Dodamy też, pojawiające się już pod koniec zimy, bazie, które nadadzą kompozycji odpowiedni, wiosenny styl.


wiosenny-tort-z-kwiatów (8) wiosenny-tort-z-kwiatów (9)

wiosenny-tort-z-kwiatów (10) wiosenny-tort-z-kwiatów (13)


wiosenny-tort-z-kwiatów (15)

Kolejnym krokiem w wykonywaniu naszej kompozycji jest dekorowanie. Wykorzystamy do tego celu mech, który jest zwiastunem wiosny i często pojawia się już w marcu w kwiaciarniach. Obkładamy cały tort dokoła mchem. Do mocowania go do reszty kompozycji świetnie się sprawdzą haftki z zielonego drutu do kwiatów.

Wolne przestrzenie pomiędzy kwiatami i baziami również zapełniamy mchem tak, aby zasłonić całą gąbkę.


Do wykończenia kompozycji wykorzystamy koronkową wstążkę, która nada kompozycji elegancji i odświętnego charakteru. Okalamy nią cały tort pełen kwiatów. Będzie to dobry kontrast do przeważającego runa leśnego. Pusty brzeg talerza również okładamy mchem, najłatwiej będzie przykleić go taśmą dwustronną. Na koniec posypujemy nasz wiosenny tort w kilku miejscach perełkami, pomiędzy kwiatami oraz na brzegu dekoracji.

wiosenny-tort-z-kwiatów (19)

Ta przepiękna dekoracja, jaką jest wiosenny tort z kwiatów, zachwyci wszystkich domowników, a przede wszystkim gości. Nie jest trudna w przygotowaniu, ani czasochłonna. Dobrze umocowane kwiaty cebulowe będą tak rosły nawet kilka tygodni, wystarczy tylko raz na kilka dni zmoczyć gąbkę odrobiną wody i wymieniać przekwitnięte tulipany na świeże.

Autor: Iwona Pękala-Popek