Tulipany w hydrożelu

Tulipany to najpopularniejsze kwiaty zimy i przedwiośnia. Kupujemy je cięte i w doniczkach. Mnogość ich gatunków i barw ociepla nasze wnętrza i powoli wprowadza nas w miły nastrój nadchodzącej wiosny. Amatorzy kwiatów ozdabiają tulipanami swoje stoły, parapety i biurka w oczekiwaniu na pierwsze kiełkujące rośliny w ogrodzie lub w skrzynkach na balkonie.

Tulipany żółteJeśli nabędziemy tulipany w kwiaciarni, to przeważnie będą już one ładnie udekorowane oraz oczyszczone z zanieczyszczeń. Natomiast zakup kwiatów w hipermarketach lub na targowiskach nie jest tak wygodny. Dostaniemy jedynie samą roślinę w plastikowym pojemniku ubrudzonym ziemią.

Większość roślin cebulowych dobrze czuje się w innych podłożach niż ziemia. Ostatnio panuje moda na hydroponikę, czyli uprawę roślin w wodzie bez gleby. Dotyczy to także tulipanów. Dziś stworzymy prostą wiosenną kompozycję naśladującą ten mechanizm uprawy.

Do wykonania dekoracji wykorzystamy:

  • całe tulipany z cebulami w doniczkach,
  • hydrożel, czyli kuleczki chłonące wodę,
  • drobne kolorowe kamyczki w kolorze tulipanów,
  • kolorowa rafią lub wstążeczka,
  • szklaneczki do drinków lub niskie kwadratowe wazony.

Tulipany w hydrożelu krok po kroku

Zaczynamy od wyjęcia cebul z doniczek. Trzeba to robić delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. Roślinę oczyszczamy z ziemi. Korzonki możemy umyć pod bieżącą wodą, natomiast z cebuli najlepiej usunąć podłoże przy użyciu pędzelka lub szczoteczki.


tulipany-w-hydrożelu (3)

W tym samym czasie namaczamy przeźroczyste kuleczki chłonące wodę. Ćwierć saszetki z hydrożelem wsyp do słoiczka lub miseczki i zalej dużą ilością wody. Całkowite nasączenie kuleczek potrwa ok. 1 godziny. Po napełnieniu powinny być duże i jędrne.

Zawsze starajmy się w tworzeniu kompozycji korzystać z materiałów, które mamy już w domu, dzięki czemu jest taniej i bardziej praktycznie. Jako idealne naczynie do tulipanów w hydrożelu możemy wykorzystać niskie kwadratowe szklaneczki do drinków. Dobrze sprawdzą się też małe słoiczki lub niskie wazony.


W wybranym naczyniu układamy na dnie warstwę namoczonych kuleczek. Potem wkładamy do środka cebulkę z rośliną, tak by kontakt z wodą miały głównie korzenie. Górę cebuli przysypujemy kolorowymi, drobnymi kamyczkami. Gotową kompozycję przewiązujemy zieloną rafią lub cienką wstążeczką

tulipany-w-hydrożelu (4)tulipany-w-hydrożelu (7)

Zaaranżowanie takiej prostej kompozycji zajmie dosłownie kilka minut (poza namaczaniem hydrożelu). Czasami mała zmiana w prezentacji kwiatów potraf sprawić, że spojrzymy na nie z innej perspektywy i wydobędziemy z nich prawdziwe piękno. W ten łatwy sposób ze zwykłych tulipanów w plastikowej doniczce ubrudzonej ziemią, otrzymujemy niezwykłe kwiaty cebulowe w nieoczywistej osłonie. Trzy szklaneczki z tulipanami ustawione w rzędzie stworzą elegancką dekorację na stół, komodę czy parapet. Pojedyncze egzemplarze mogą stać się także ozdobą biurka w pracy lub domu i z każdą chwilą przybliżać nas do wiosny.